| Mogiojojo a întrebat:

Nu vi se pare ca Brancusi are o fizionomie atipica pentru un rumân?
https://adevarul.ro/......5/orig.jpg

30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu happy

| gabicoo a răspuns:

Scuze! Dar Coronavirusul te-a afectat rău de tot!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar fascistii catalogau oamenii dupa fizionomie. "Cine nu învață din greșelile istoriei, este condamnat să le repete!" Am vazut in viata mea "scurta" o multime de fizionomii. Multe nu seamana una cu alta. Nu sunt tipare. Aia este o prostie. Si, ai dreptate! Brancusi nu era "ruman" ci "roman". De acum sute de ani s-a mai schimbat limba.hee hee

| gabicoo a răspuns (pentru Salontanul):

XxScândurăxx e fanului Țiriac!
laughing

| Dragosdoar a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca ei catalogau dupa fizinomie, asta inseamna te face si pe tine fascist daca incerci sa faci o descriere sa zicem ca om normal intr o democratie? Daca bei o bere inseamna ca esti betiv? Daca ai fi un pic mai atent ai vedea ca barbatii din vestul si nordul europei arata mai bine decat cei din estul europei deoarece conditiile de viata sunt mult mai bune acolo.

| Mogiojojo explică (pentru Simpatic):

De ce nu? Barbatii romani sunt mai pufosi la corp si la fata.

| Mogiojojo explică (pentru gabicoo):

As fi vrut eu.

| Mogiojojo explică (pentru Salontanul):

Daca nu sunt tipare spune-mi tu mie cum de atunci cand am fost in vest cunoasteam pe strada romanii si stiam ca ei sunt romani doar dintr-o privire?

| Mogiojojo explică (pentru gabicoo):

De ce spui asta? happy

| Mogiojojo explică (pentru Dragosdoar):

Nu arata ineaparat mai bine si nici conditiile nu sunt wow la ei.

| FreddieM a răspuns:

Ba mie mi se pare a fi chiar roman neaos.

| Ineys a răspuns:

Mi se pare ca arata badass. Mergea intr-un film de actiune.

| Digikey a răspuns:

Depinde cu ce fizionomii te-ai familiarizat.
Am un prieten care seamana perfect cu el.

| darrio2007 a răspuns:

Daca tu crezi asta, inseamna ca nu esti român. Esti doar o scândură.

| Mogiojojo explică (pentru darrio2007):

Sunt o scandura, da.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Iar o scândură nu gândeste.

| gabicoo a răspuns (pentru Mogiojojo):

Singurul român care mai folosește expresia "rumân" e Țiriac! Restul sunt imitatori!

| Mogiojojo explică (pentru gabicoo):

Ghici ce? Nici nu stiam ca Tiriac zice asa, nu suntem din aceeasi generatie.

| Simpatic a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu m-as baza pe acest profil al romanilor!
Brancusi arata cat se poate de roman, european!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mogiojojo):

Esti un fenomen. Ar trebui sa ai grija! O sa-ti taie cineva capul pentru studiu. Ai grija de tine!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da! Daca spui ca asta-i roman dupa trasaturi, esti fascist! Pun pariu ca nu va reusi sa descopere care-i roman dintr-o serie de poze. Nu exista trasaturi specifice pentru romani, care sa-i diferentieze distinct de italieni, francezi, spanioli. A! Ca sunt cateva caracteristici diferite ale anglo-saxonilor fata de latini sau fata de germani, aia-i altceva. Dar sunt atat de putin vizibile incat multi se pot confunda. Un studiu facut in Germania arata ca abia 40% din ei mai semana cu stramosii lor. Asa ca nu confunda a bea o bere cu a imbratisa o doctrina! Comparatia este gresita. Cati germani mai sunt blonzi si cu ochi albastri si cu fata nu stiu cum? Documenteaza-te: https://ro.wikipedia.org/wiki/Rasa_ariană
Iar in final ti-ai dat singur raspunsul: suntem diferiti prin conditiile de trai de-a lungul vietii. Cat despre faptul ca "Daca ai fi un pic mai atent" sa stii ca sunt atent. Si pun pariu ca am studiat mai atent oamenii ca tine. Am peste 30 de ani in care am avut in subordine oameni de diferite categorii. Cand eram mai tanar, asa ca tine, ma luam si eu dupa asta. Viata m-a invatat ca gresesc. I-am zis unia care se numea PAPP ca de ce nu stie maghiara (si arata ca un maghiar!). Mi-a raspuns ca este roman si ca unul FLUTUR este maghiar. Asta-i viata!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru gabicoo):

laughing

| Mogiojojo explică (pentru Salontanul):

Da,da... adă argumente.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mogiojojo):

Chiar nu ma intereseaza discutiile sterile. Eu am terminat!

| Mogiojojo explică (pentru Salontanul):

"Pun pariu ca nu va reusi sa descopere care-i roman dintr-o serie de poze."
laughing a mai incercat cineva asta cu mine si am stiut sa zic exact care erau romani si care nu, desi toti aveau trasaturi de asiatici.
Uita de asta. Nu cunosc doar romanii, pot recunoaste si din alte natii si tari ca: Ghana, Kenia, Nigeria. Bineinteles ca se pot face confuzii dar in mare parte nu gresesc. Eu ma uit in general la ochii persoanei, nu la alte detalii insignifiante.
Mai sunt multe de invatat pentru ca lumea e mare si oamenii sunt diferiti.
Si nu sunt singura care stiu care sunt romani etc, cam toti fac asta doar ca unii nu au acea subtilitate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Are față de actor de altă naționalitate, românii nu sunt prea frumoși, mai ales la bătrânețe.

Salontanul aberează, dacă ieși puțin din țară o să vezi că observi un român de la o poștă, numai după mers, față, dantură sau cum gesticulează. Sigur că suntem diferiți și există o grămadă de forme și de tipologii în țara asta, totuși românii avem ceva al nostru, ne recunoaștem peste tot. Probabil Salontanul nu prea observă tipare, nu face conexiuni laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare că are fizionomie de român.
Chiar și felul cum stă în poză tot românesc mi se pare happy

| Dragosdoar a răspuns (pentru supadeceapa):

Ne cam tragem in partea slavilor sincer, nu ma refer doar la sticla de alcool aici, ci si la moaca. Nu o sa scoti de aici prea multi actori de revista ca in america sa fim seriosi, dar la femei se schimba treaba.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Dragosdoar):

Așa e.

| Thecurious a răspuns (pentru supadeceapa):

Ce au?