| tudorvolcano a întrebat:

Credeți că moda costumelor americane (pe care în mod eronat le numim smoking) ar trebui să dispară?

Mi se pare un simbol al barbarității și al dezrădăcinării de cultura noastră.

-Să vedem ce purtau strămoșii noștri romani:
https://www.lookandlearn.com/......Museum.jpg

- Iar în timpul Imperiului Roman de Răsărit, nobilii și împăratul:
https://cdn.kastatic.org/......63dacc.jpg

- Iarăși, vedem o continuitate, până la boierii noștri din Evul Mediu și din Epoca Modernă:
http://static.srr.ro/......._mare.jpg

- O altă îmbrăcăminte, a domnitorului Constantin Brâncovevanu:
https://adevarul.ro/......46x404.jpg

Mi s-ar părea necesar ca măcar președintele, deputații și senatorii, când sunt la muncă, să aibă ca ținută o ținută mai românească.
Dacă nu vor să poarte straiele boierești, rămâne măcar costumul popular țărănesc, care poate fi modificat pentru a fi mai formal.
E nevoie să ne recăpătăm cultura originală, romană și de asemenea națională și țărănească.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"un simbol al barbarității și al dezrădăcinării de cultura noastră"

ăăăă, păi tu - de ex. - porți jeanși, tricou, adidași (mă rog, sneakers)?

| tudorvolcano explică (pentru sierra1):

Da. Și eu sunt în mod egal vinovat pentru această dezrădăcinare, pentru că port când sunt nevoit, „smoking" la nuntă, la o conferință etc.

Sincer, aș dori să port toga, pallium, sai himation, precum purtau strămoșii noștri.
Știu că strămoșul meu direct a fost boier în secolul XVII, și trebuie să fi purtat hainele boierești. Dar și printre boieri, se pare că au început din secolul XIX să poarte haine europene (chiar din secolul XVIII).

Hainele confortabile, tricou, pantaloni, adidași, aș continua să le port în contextele informale, când mă plimb, când merg să fac sport etc., că nici strămoșii noștri nu făceau sport în toga.
Nu consider a fi o problemă acest lucru, în special pentru că aceste haine sunt practice când vine vorba de efortul fizic. Problema mea e cu ținuta FORMALĂ actuală, importată de la occidentali: smoking-ul.

Cred că în situațiile formale: la o nuntă, la biserică, la o sărbătoare națională, la o ședință în Parlament, la muncă când e vorba de ceva intelectual, non-fizic și care cere o ținută formală: profesor, administrator, director etc., cred că smoking-ul ar trebui eliminat și înlocuit cu hainele noastre formale tradiționale: toga, pallium, himation, chlamys, mantii boierești etc.
Arabii din Golf, nu îi vezi îmbrăcați în smoking în țară la ei, aceștia au propria lor ținută formală. Mi-ar plăcea să ne întoarcem și noi la propriile tradiții.
Narendra Modi în India, se îmbracă în îmbrăcămintea tradițională a locului său, și folosește costume tradiționale speciale la festivale, susține tradiția vestimentară locală, iar nu costumele străinilor.
Și Xi Jinping, din când în când, mai este îmbrăcat în îmbrăcămintea tradițională, dar comunismul a distrus mare parte din tradiție la ei, și îl vedem doar la ocazii speciale în costum tradițional, mi-ar plăcea să văd că liderii chinezi ar readopta costumul tradițional chinezesc și la restul conferințelor de partid.