| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Ignoranta mea spirituala sau prostia de care dau dovada nu ma ajuta sa vad misticismul unei sfinte taine. Ma ajutati voi?
Priviti poza asta: http://adevarul.ro/......46x404.jpg
Eu, ca persoana neinitiata in aceste sfinte taine ale sfintei si binefacatoarei biserici, ce sa inteleg? Ca barbosu' ala, Preafericitul acela (la cati bani are il cred ca-i preafericit) ce face? Da cu trafaletu' peste icoane? Asa se sfinteste mai nou? Numa' la mine vine popa cu busuiocu' si arunca cu apa prin toata casa? In Bucuresti se foloseste trafaletul? Daca eu as fi fost surprins dand cu trafaletu' peste niste icoane si recitand niste incantatii religioase, fac pariu ca as fi fost acuzat de blasfemie sau mai stiu eu ce, dar asta, el e preafericit si are voie?
Reactia unui crestin e asa: "Uite-l pe Preafericitu' cum binecuvanteaza acel loc cu preabinefacatorul trafalet"?
Doar eu am fost ceva de genu': "Ce **** face ala cu trafaletu' peste icoanele alea? Spoieste sau sfinteste?"
Sunt eu chiar atat de batut in cipilica incat sa nu inteleg ceva sau stupiditatea religiei a atins cote maxime?
Luminati-ma, buni samariteni!

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Stupiditatea religiei a atins cote maxime (cu trafalet sau fără).

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Danke happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

You're welcome.

| Mădă0611 a răspuns:

E tija de sfintire, cica. Eu nu inteleg de ce icoanele trebuie sfintite, sau o biserica plina de icoane, unde mai sunt si cei mai sfinti oameni, sau de ce nu au stropit pur si simplu ce aveau de sfintit, asa cum fac pe la noi, de trebuie sa spal (adica nu doar sters) tot in urma lu' popa, tot insemnand perete, perdea, mobila, canapea, flori, usi.

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu văd deloc rostul "sfinţirii" (fie ea cu trafalet, cu busuioc sau cu ce o fi).
Mi se pare extraordinar de primitiv/jenant/stupid...dar profitabil pentru popi.

| milan9 a răspuns:

Daca te uiti tu cu atentie, cu ignoranta de care spuneai ca dai dovada happy, in stanga si in dreapta nu este nici un "trafalete". In centru, niste diaconi nepregatiti probabil, au improvizat acea tija pentru a atinge peretele in semnul crucii.

Ce spui de faptul ca Mantuitorul a redat vederea atingand ochii orbului cu scuipat si cu tina? happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Uite-l pe seful cel mare cu trafaletul in actiune. Dar probabil ca si nenea Daniel nu e prea pregatit.

http://www.ziare.com/......to-1304648

| milan9 a răspuns:

Este o exceptie, nicidecum o practica obisnuita.
Ca dovada, iata, daca te uiti in imaginile din stanga si din dreapta nu este nici un "trafalete".
In centru, este exceptia.
Nu e de mirare ca cineva lipsit de credinta sau inversunat impotriva lui Dumnezeu se mira de lucrurile pe care nu le intelege. Si SCRIPTURA ESTE PLINA DE LUCRURILE PE CARE NU LE INTELEGE o persoana fara credinta... sad

Ce spui de faptul ca Mantuitorul a redat vederea atingand ochii orbului cu scuipat si cu tina? Ce comentarii interminabile va fi starnit in timpul Sau la fel din partea cartitorilor... sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Iar incepi cu exceptia, tare repede uiti, uite-l pe marele sef cum vopseste cu trafaletul.

http://www.ziare.com/......to-1304648

"Ce spui de faptul ca Mantuitorul a redat vederea atingand ochii orbului cu scuipat si cu tina"

Ce are sula cu prefectura? Adica trafaletul cu povestile crestine?

| sublime89 a răspuns:

Stupiditatea religiei a fost tot timpul la cote maxime, doar ca pe vremuri nu-si dadea aproape nimeni seama de asta. Acum, lucrurile s-au mai schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Slujitorii bisericii ortodxe romane,slujesc, sfinte taine, ierurgii, dezlegari, si altele nu cunoscute indeajuns fiindca nu prea particip.fiecare in parte este un ritual, cu rol bine definit in viata crestinuluimiar cel ce slujeste isi face treaba dand explicatii daca-i sant cerute.ce stiu eu este ca in biserica ortodoxa este o randuiala foarte tare si bine pusa la punct si nimic, dar nimic nu este pus ori facut la intamplare, si la plesneala.ca la televizor se vede altfel de catre fiecare in parte,si ne putem da cu parerea,am vazut in orice domeniu,atotstiutori care vazandu-si de treaba altora, dau sfaturi ori isi dau cu parerea intr-un mod sarcastic, dar nejustificat, fiindca bezna, nu e lumina.si nici lumina bezna.acuma nu stiu cu cat te ajuta ce am spus eu de vreme ce tu deja ai judecat si condamnat.

| Hng123 a răspuns:

Sincer am ajuns la concluzia ca nu omul sfinteste locul.E o prostie sa dai cu trafaletul pe icoane (acum ca-i e sila sa dea de trei ori din mana ca sa sara apa dupa busuioc e cu totul alta treaba trebuie sa-l intelegem e greu sa numeri banii si ma gandesc sa nu-l doara mana). totusi e greu sa fii popa in general, ai de intretinut :doua masini(cel putin), vila, bronzul nevestei etc. Daca nu as fii fost fata sigur ma faceam popa sa sufar alaturi de semenii mei.Si acum serios poza asta e doar o alta dovada ca biserica a devenit doar o afacere.

| UneducatedBitch a răspuns:

Nu se mai vopseste cu spor, ci cu BOR.

| CerbulGanditor a răspuns:

A....Eu credeam ca il vopsestelaughing Stupiditatea religiei(ortodoxe) nu a atins cote maxime(stai sa mai vezilaughing) nu inteleg ce cauta ala cu trafalatele pe "sfintele" icoane.Sunt mai multe religii care cred in Dumnezeu:Ortodocsi, Crestini dupa Evanghelie, Matorii lui Iehova si altele.Doar religia Ortodoxa a ajuns sa dea "vopsea sfanta" la icoane.Cand spui stupiditatea Religiei tu jignesti pe toate religile:Budism, Hinduism etc etc