| Nastia a întrebat:

Nume de carti care v-au marcat intr-un sens bun sau autori care va sunt foarte dragi?

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Nu stiu daca asta se potriveste la ce intrebi tu, dar cartile lui Issac Asimov m-au inspirat sa scriu o serie de carti. Eu deja ma gandeam sa scriu o carte, dar Asimov mi-a dat idea sa scriu carti poate cu povesti complet diferite, dar care au loc in acelasi univers si care se influenteaza reciproc, cu elemente care poate apar din nou sau care afecteaza ce se intampla in alta carte.

| Nastia explică (pentru irbis):

Am citi Asimov.Se numara printre preferati.

25 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

'Cel mai iubit dintre pamanteni','Nunta in cer','Maitreyi','Adam si Eva' si 'Ultima noapte de dragoste'.

| Dumnezău a răspuns:

Khaled Hosseini,John Steinbeck,FM Dostoievski, Nietzsche si recent, Bertrand Russell.

La carti, cred ca as inclina spre The Kite Runner al lui Hosseini care e o capodopera a dramei sociale, Antihristul lui Nietzsche si In Cautarea Fericirii a lui Russell.Imi place mult si trupa de soc irlandeza, cu James Joyce, GB Shaw, homalaul Wilde si Sam Beckett.Au un mod de a scrie irlandezii care pur si simplu fascineaza, mai ales ca se leaga mult si de aspectul social in care se invarte eroul, mai ales la Joyce.Per total, mai tot ce e din zona aceea e bun.

| ioana_3915 a răspuns:

Hmmm ar fi Mandrie si prejudecata de jane austen (imi plac toate cartile scrise de ea). Memoriile unei gheise de Arthur Goldman si La medeleni de ionel teodoreanu. Am multe carti preferate dar lista ar fi prea lunga happy

| Nastia explică (pentru ioana_3915):

Mi-ar fi de folos daca ai scrie aici lista aia lunga. Daca ai timp si chef desigur.Merci

| ioana_3915 a răspuns (pentru Nastia):

BUUUN sa incepem happy
Scrisoare de dragoste de mihail drumes, Ratiune si simtire de jane austen, la rascruce de vanturi de emily bronte, Aristrocratia americana de pierre de coulevain, bel-imi de guy de maupassant, dama cu camelii de alexandre dumas, david copperfield de charles dickens, jane eyre de charlotte bronte, doamna bovary de gustave flaubert, persuasiune de jane austen. Lectura placuta!

| ioana_3915 a răspuns (pentru ioana_3915):

Am citit mai multe carti numai ca acestea mi-au placut cel mai mult

| Ea12345 a răspuns:

Ultima carte citita asta Nelegitima, de Henry Kistemaekers. Sau iarasi o carte foarte buna este Ion, de Liviu Rebreanu.Recomand.

| faramatania a răspuns:

Cazul Magheru(Mihail Drumeş)
Orlando, Spre Far(Virginia Woolf)
Ursitul(Ştefana Velisar Teodoreanu)
Privighetoarea de ziuă(Radu Tudoran)
Comedia Modernă(John Galsworthy) rose

Răspuns utilizator avertizat
| GregHouse a răspuns:

Mircea Eliade - Romanul adolescentului miop, Nunta in cer
George Calinescu - Enigma Otiliei
Octavian Paler - Viata pe un peron
J.K. Rowling - Seria Harry Potter

| jrockfreak a răspuns:

Marin Preda -"Viata ca o prada" mi-a placut. Inca o carte care chiar m-a marcat este "Coliba unchiului Tom" de Herriet Becheer Stowe. Desigur, mai sunt si alte carti care se pare ca au zis-o altii inaintea ea laughing

| alealexuta a răspuns:

Poi.dupa me ar fi."

Nopti in rodanthe de nicholas sparks

mandrie si prejudecata de jane austen

| myhaelamar86 a răspuns:

Karl May, Jack London, Vlad Musatescu.

| DracoMalfoy a răspuns:

Cartile preferate de pana acum thinking :
-Emily the Strange (Rob Reger & Jessica Gruner)
-Nero (Arthur Weigall) - si mai multe carti istorice
- Maini inzestrate (dr.Ben Carson)
- Las-o mai moale cu fantomele (Megan Crewe)
- Sper sa gasesc bere-n iad (Max Tucker)
- Quo Vadis (Henryk Sienkiewitz)
- Pobby si Dingan (Ben Rice)
- Chemarea Strabunilor (Jack London)
- Harry Potter, of course happy (J.K. Rowlling)
- Arta de a Nu scrie un roman (Jerome K. Jerome)
- 20 000 de leghe sub mare (Jules Verne)
- Ruleta pshihica (George Vandeman)
etc...

Răspuns utilizator avertizat
| ramitzu a răspuns:

Nopti in rodanthe de nicholas sparks

mandrie si prejudecata de jane austen

o viata de rezerva de jodi picoult

sunt mult mai multe dar acum chiar nu imi vin toate daca e si imi mai aduc aminte iti trimit un msj pe perivat:X citestele pe acestea, sunt minunate

| OtiliaP a răspuns:

"Contele de Monte-Cristo" de Alexandre Dumas...

| stefan1707 a răspuns:

I.L.Caragiale incearca sa citesti cel mai iubit dintre pamanteni nu mai stiu sigur autorul dar mia recomandato un prieten inca nu am citit din ea dar mi-a spus ca e foarte interesanta

Răspuns utilizator avertizat
| Moldovan_Alexandra_1975 a răspuns (pentru stefan1707):

Autorul e MARIN PREDA

| DenDenisa a răspuns:

Contele de Monte Cristo I, II
Maini Inzestrate
Doctorul Wilczur/Vraciul I
Capitan la 15 ani
Ultima noapte de dragoste si prima noapte de razboi

| ana5000 a răspuns:

Mie imi plac foarte mult cartile de aghata christie. mie mi se pare cea mai buna sincer vorbind si recomand tuturor acele carti, dupa mine sunt grozave [mai ales cele din seria hercule poirot cele de miss mapal nu imi plac asa mult ] iar daca vrei extaz, aventua si nteres trebuie sa le incerci aceste carti au dee toate si apropo sunt romane politiste. poti incepe cu,, zece negri mititei,, e minunata
P.S. eu am inceput in mai 2011 si am citit cam 25-30 de carti dar efectiv nu le poti lasa din mana de interesante ce sunt chiar si in vacanta le-am luat cu mine

| Didin a răspuns:

Eppur si muove de Jokay Mor (absolut superba), Razboi si pace de Tolstoi, Shogun de James Clavell, Alchimistul de Paolo Cohelio, Agonie si Extaz de Irving Stone happy