| proorocul a întrebat:

imi puteti da si mi-e niste nume de autori si carti ce se incadreaza in suprarealism? multumesc

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Suprarealismul s-a manifestat mai ales in pictura si poezie,mai putin in proza.Cei mai cunoscuti reprezentanti ai sai sunt poetii francezi Jacques Prevert,Paul Eluard,Louis Aragon cat si pictorii Salvador Dali,Pablo Picasso,Paul Klee; in literatura romana cel mai valoros poet suprarealist este Ilarie Voronca,iar o situatie interesanta,dar singualara, o are Urmuz prin prozele sale dar si prin fabula"Cronicari".De altfel,suprarealismul a fost teoretizat,dar si practicat in tara noastra la reviste precum "unu","Alge",etc, unde au colaborat autori precum Tristan Tzara "inventator"al dadaismului, dar si Marcel Iancu sau Geo Bogza.Gasesti poezii ale autorilor citati la orice biblioteca.Succes!