| claudiuxs a întrebat:

O intrebare pentru crestinibig grineci ascult muzica gothica gen Nox Arcana sau Dark Sanctuary, si vreau sa stiu daca muzica gothica este satanista, sau ceva de genul, pentru ca nu vreau sa risc. Va multumesc foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Costel95 a răspuns:

Poi ia roaga-te tu si spune-i lui Dumnezeu: "Doamne daca aceasta muzica tie nu-ti place te rog sa ma schimbi!" Dumnezeu ne iubeste si asculta orice cerere sincera, orice cerere dupa voia Lui. Ce religie esti, asa de curios?

13 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Costel are dreptate. Dar, ca sa fii sigur, roaga-te asa: "Doamne, daca aceasta muzica nu iti place, te rog sa schimbi playlistul!"

| Costel95 a răspuns:

Poi acea muzica te aduce mai aproape de Dumnezeu?

| Costel95 a răspuns:

Chiar daca am primit funda, ma simt dator sa mai spun ceva. Cred ca ar trebui sa asculti numai muzica spre lauda lui Dumnezeu. E greu sa renunti la toata acea muzica "frumoasa" pe care o ascultai de demult, stiu pentru ca am vazut si la mine. Mi-a fost foarte greu sa sterg acele piese, pana cand Dumnezeu mi-a dat putere si de atunci foarte rar daca mai ascult vreo piesa care nu e spre lauda Domnului. Asa ca cere-I Lui putere...Domnul sa te ajute si sa te binecuvinteze. Amin!

| QuadruplePersonality a răspuns:

Nu te indeparteaza de Dumnezeu decat daca crezii ceea ce zic ei in melodii. Dar daca nu, nu cred ca e vreo problema.
De obicei, cand vezi ca cineva greseste, ar trebui sa incerci sa il aduci pe calea cea bine, ca sa nu comiti un pacat (ex: vezi un plod de 8 ani care fumeaza si nu incerci sa faci nimic. Asa nu).
Dar lor, cantaretilor, nu ai ce sa le faci. Ei nu cred, dar canta frumos (si eu ascult), dar asta nu ar trebui sa te afecteze pe tine cu nimic.

Gusturile nu se discuta. Iar regula nu cred ca se aplica doar oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tradus si tu "Dark Sanctuary" sa vezi ce inseamna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica aia e inspirata de demoni.Nu poti pretinde ca nu te afecteaza versuriile. Ele iti intra pur si simplu in minte. Uite aici un link care ti-ar putea fi de ajutor, urmareste pana la sfarsit si hotareste singur...http://musica.crestin.org/

| Lina1993 a răspuns:

Ce sa risti? :))
Asculta ce-ti place tie, nu exista "muzica satanista", este doar un termen folosit de oamenii care nu inteleg un anumit gen. Uite, iti dau un videoclip, e posibil sa te-ajute sa intelegi mai bine ce vreau sa spun:
https://www.youtube.com/watch?v=btPkbImCWuM

| Pomar a răspuns:

Ce nu vrei sa risti?

| claudiuxs explică:

Pai nu te aduce mai aproape de Dumnezeu, dar vreau sa stiu daca te departeaza sau nu

| claudiuxs explică:

Pai nu vreau sa risc sa fie satanista

| claudiuxs explică:

Ms mult, am uitat complet de putearea credintii, desi la asta ma refeream, multumesc mult pentru sfat

| claudiuxs explică:

Gata,am mai clarificat chestiunile, si,am doar de spus asta: ducetiva satanei cu toate goticeliile astea, ca prea mult vampirism au in cap gotishii astia, asa ca ducase-n colo, raman la clasica si gata

| Dressy a răspuns:

O fi, si care-i problema? dupa parerea mea nu ai ce risca. D-zeu ( asta presupunand ca exista ) ne-a dat liberul arbitru ca sa alegem singuri ce vrem, ce ne place si ce credem ca e mai bine, nu sa facem ce ne dicteaza unii si altii ( si cand spun asta ma refer in special la biserica )