| calubalan a întrebat:

Prietenosul neam romanesc avea cateva prototipuri cat de cat pure. Nu erau toti retinuti si sobri, academici sau aulici ca Titu Maiorescu. Dar un taran autentic, deplin stapan pe rosturile lui se cunostea de la o suta de pasi. Si un invatator sau profesor cu autoritate, si un licentiat cu tabieturi distinse, si un burghez cordial ridicat prin merit, sau o gospodina cu bun simt. Ofiterii erau domni toti, trecuti prin ciurul civilizatiei. Popii aveau fereala ecleziastica, inginerii rigoare. Prostimea era tinuta mai la distanta, iar marlanimea la o posta.

Ce se intampla astazi? http://gandeste.org/general/neam-prostul/9442

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Momentan constatam o rasturnare de valori; sper ca e temporara.

| remus a răspuns:

Astazi dupa 60 ani de educatie socialista se vad rezultatele la tot pasul in omul de tip nou cu garantii moral politice sanatoase. Non valorile si impotenti mintali au fost promovati la locuri de conducere in fostul regim, acum au ajuns fii, ficele, nepotii. etc cei cu constiinta si educatia sociaslista care are miros de ca cacaooooo.