| DarkIris a întrebat:

Recent am gasit un site in care imi pot vinde desenele (acestia se ocupa de producerea si expedierea produselor pe care desenele mele o sa fie pe ele.) Insa acestia imi cere VAT number (iar cineva ma sfatuit sa nu vand nimic daca nu am VAT number). Ce este mai exact VAT? Si cum fac rost de el?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

E foarte probabil. Mai mult ca sigur. Dar citești condițiile din nou.
Te poți și retrage dacă nu îți convinge.
Poți încerca și pe ebay să vinzi.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

VAT : http://ec.europa.eu/......numbers_en

p.s. Pentru a-ti vinde desenele firmei din UE care detine site-ul( gasit de tine ) trebuie ca si tu sa detii o firma comerciala platitoare de TVA, inregistrata in ROI(Registrul Operatorilor Intracomunitari) si care are un EU VAT number(numar de TVA UE ) verificabil prin sistemul VIES (http://europa.eu/......ex_en.htm)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti deschizi o firma /pfa ca sa ai vat number

| doctorandus a răspuns:

Vat=tva (numar fiscal).

| ALGator a răspuns:

VAT=CIF
Probabil că ai ales o variantă pe acel site care presupune că nu vinzi în calitate de persoană privată ci de negustor. Încearcă să schimbi setarea, altfel trebuie să soliciți acel CIF de la autoritățile românești.

Codul de identificare fiscală – CIF este un cod numeric constituind codul unic de identificare a unui comerciant. Acesta se mai numește și cod fiscal sau cod unic de identificare.
Citește aici
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cod_de_Identificare_Fiscal%C4%83

| DarkIris explică (pentru ALGator):

Cand trebuie sa completez Account Details este o sectiune numita Taxes and Exemptions.
Si sub scrie: Are you registered for VAT?( E bifata Optiunea. Nu stiu daca o debifez functioneaza dupa aia sa vand). Nu vreau sa ma trezesc mai tarziu cu cine stie ce problema.

| ALGator a răspuns (pentru DarkIris):

Daca vrei poti sa-mi dai linkul. Faptul ca nu poti debifa poate fi din cauza ca ai ales ceva inante de pasul asta.

| DarkIris explică (pentru ALGator):

Red bubble(com)
Si daca reusesc sa debifez pot sa vand fara nicio problema?

| DarkIris explică (pentru ALGator):

Ok, multumesc! happy

| ALGator a răspuns (pentru DarkIris):

E foarte probabil. Mai mult ca sigur. Dar citești condițiile din nou.
Te poți și retrage dacă nu îți convinge.
Poți încerca și pe ebay să vinzi.

| danykfc33 a răspuns:

Vat number este un fel de taxa ce trebuie platite in fiecare luna si taxa poate fi mai mare dacat profitul tau. Asa ca tot tu iesi in pierdere incearca sa faci desenele tale sa le valorifici( portrete) si sa le vinzi sau sa le faci pe loc in strada. Acum u nu ai specificat ce fel de desene faci. Sall.