cami
| cami a întrebat:

Rusa, germana, engleza, chineza. limbi straine. Cum a reusit primul om sa le traduca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O posibilitate (probabil cea mai viabila) este ca oameni care vorbeau limbi diferite au inceput sa se inteleaga prin semne, apoi prin indicarea obiectelor si actiunilor, pe care le numeau.

12 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Foarte buna intrebarea, pentru ca nu m-am gandit eu prima la ea si nici nu stiu sa raspund, am cotat intrebarea nota 10, o meriti...

| inna a răspuns:

Si eu mi-am pus de multe ori aceasta intrebare...ma depaseste, nu stiu cine ar putea sa-ti raspunda cu exactitate cine au fost acei oameni.

| ViVi a răspuns:

Nu stiu laughing

| M4RK a răspuns:

Nici eu nu stiu

| antonius74 a răspuns:

Poate s-a nascut un copil care a fost educat de cineva din ambele popoare. astfel, cand a crescut, stia ambele limbi si a scris un dictionarwinking

| monyk a răspuns:

Buna, eu cred ca prin semne si-au dast seama si au inceput sa traduca, ca altcumva nu vad modul de a traduce, desigur ca aratau de ex un obiect, si spuneau fiecare pe limba lui, astfel tot mai multe cuvinte au fost descifrate, asadar, s-a ajuns sa se traduca toate cuvintele...

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Dar crezi ca a fost doar un om? Eu cred ca au fost mai multibig grin

| Psihoyounger a răspuns:

Ai nota 10 pentru intrebare.

Psihoyounger

| bruno9432 a răspuns:

Mitul Turnului Babel big grin - initial toata omenirea locuia intr-un mare oras si vorbeau aceeasi limba, dar pentru ca au inceput sa construiasca acest turn care simboliza o religie falsa, Dumnezeu i-a pedepsit, le-a incurcat limbile si i-a imprastiat pe tot pamantul!
big grin eu cred ca toate au plecat de la o sursa comuna si s-au dezvoltat pe parcurs, asa ca, inca de la inceput au existat cuvinte, sensuri comune si oamenii tousi aveau niste repere sa se inteleaga unii pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le traduca intr-o alta limba? Cu siguranta le cunosteau pe amandoua, pe cea de tradus si limba in care intentiona sa traduca.
Calatoriile, interactiunea cu altii, vietuirea cu ei a dus la aparitia poliglotilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate ne depaseste happy

| Rivas a răspuns:

Care a fost primul om? Normal ca le-au invatat mai intai. Exemplu: portughezii, spaniolii englezii care au ajuns in japonia pentru comert si convertire la crestinism. Inveti orice limba in timp.