| dendendenis a întrebat:

Sal eu stau la sat si imi rebuie exemplu de biocenoza din apropierea scolii. Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Citez: "Termenul biocenoză ( din greacă Koinosis - a împărți) reprezintă un nivel supraindividual de organizare a materiei vii și descrie totalitatea organismelor vii, vegetale (fitocenoză) și animale (zoocenoză) care interacționează între ele și care conviețuiesc într-un anumit mediu sau sector din biosferă (biotop), formând cu el un tot unitar și care se află într-un echilibru dinamic dependent de acel mediu."

Devi, mai pe limba noastră, biocenoza reprezintă toate organismele vegetale (pomi, flori, etc.) şi animale care se află în apropierea şcolii tale... Când te duci la şcoală, te uiţi în jur şi scrii tot ce vezi...