| Andrutza_9535 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce inseamna sau la ce se refera "diversitatea reflectarii artistice a unor tema etern umane"? va rog.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sa intelegem,mai intai, ce inseamna "diversitatea reflectarii artistice"; stii ca exista mai multe arte, 7 deocamdata,-si spun "deocamdata "fiindca exista opinia ca ar trebui acceptata drept arta si fotografia,-si fiecare dintre ele are mijloace specifice de reflectare a realitatii:muzica-notele muzicale,pictura -culorile,literatura-cuvantul,s.a.m.d. Potrivit acestor mijloace aceeasi tema poate capata diverse forme:o melodie,un portret,un poem. Daca,sa spunem o tema etern umana precum e dragostea va inspira un poet, o poezie va scrie acesta; daca va inspira un pictor vom contempla un tablou reusit, etc.Ca sa intelegi mai bine cat de diversa este posibilitatea de a reflecta intr-o arta sau alta o anume tema iti propun un exercitiu; sa spunem ca ne gandim la tema dragostei,fiindca e,poate,cea mai generos reflectata in arta; ne gandim la o opera anume cu o asemenea tema si iata cum ar arata o asemenea potentiala si diversa lista de capodopere:
-in literatura:poezia "Floare albastra"-de Mihai Eminescu,sau romanul "Mandrie si prejudecata" de Jane Austen;
-in muzica:"Sonata in do diez major"a Lunii"de Beethoven;
-in pictura:Marc Chagall:"Le mariage";
-in sculptura :Venus din Milo-de Praxitele;
-in coregrafie:baletul "Romeo si Julieta"-de Stravinski;
-in teatru:Steaua fara nume-de Mihail Sebastian;
-in cinematografie:"Podurile din Madison County".
Poti face propria ta lista spre a-ti demonstra diversitatea modalitatilor de reflectare artistica,cu mijoace specifice oricarei arte, chiar si aceleia care doar aspira la acest statut, fiindca nu se poate sa nu fi vazut pe undeva vreo fotografie ce se numeste artistica si care sa fi surprins o ipostaza a iubirii.Si asemenea acestei teme,sunt si altele ce tin de fiinta omeneasca:moartea,fericirea, tristetea, relatia cu divinitatea.Incearca si vei intelege cu usurinta ideea pe care o ai a ilustra.Succes!
-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îţi pot spune, dar nu vei înţelege nimic. Dacă până acum nu ai acumulat nimic încât să-ţi facă formularea de mai sus cât de cât cunoscută, e clar că nu te poate învăţa nimeni mai mult.

| Andrutza_9535 explică (pentru anonim_4396):

Doar zi.sa vad. poate inteleg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să o luăm simplu:
Diversitate - nu explic termenul, da?
Reflectare artistică - Domeniul artistic în care se propagă tema dată, poate fi vorba de poezie, muzică, pictură etc.
Teme etern umane - Aici, e discutabil. În general, temele respective sunt viaţa, moartea, fericirea, Dumnezeu.
Aşadar, tema reprezintă OMUL, oglindit în diferite ipostaze, alături de problemele sale. Probleme pe care le desprinzi din versuri, tuşe sau atitudini sociale (un bun exemplu vizavi de o atitudine socială este Che Guevarra).
E bine? happy

| Andrutza_9535 explică:

Teme*