| alexTPU a întrebat:

Salut avem la scoala a jucam o sceneta dintr-o piesa de teatru ce piese putem juca (suntem 2 baieti 2 fete)?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Poate fi doar un fragment, nu neapărat o piesă întreagă.
Vezi Caragiale. „Momente și schițe".
Caută pe you tube

| Leocerba a răspuns:

Cauta si in lista asta: http://azati.idle.ro/biblioteca-de-dramaturgie-2/
Pot sa-ti recomand "Priveste inapoi cu manie"-John Osborne sau de la Tennessee Williams "Un tramvai numit dorinta".
(lista pecare ti-am dat-o este orientativa, nici nu sunt sigura daca textele pieselor sunt integrale sau acolo este doar o versiune de cateva pagini, restul fiind contra cost, nu stiu dar gasesti macar subiectul si personajele si daca-ti place mergi mai departe, scotocesti netul si gasesti dar poti si adapta, chiar e indicat sa adaptezi cand ai de lucrat doar o sceneta)

| Nyxi a răspuns:

Clasic. Încercați Caragiale, e foarte popular, Vizită sau un fragment din "O scrisoare pierdută" sau Five O'clock. Se găsesc multe.