| Liviu4you a întrebat:

Ce carti ati citit in ultima vreme? Ce ati invatat din ele?
Care este autorul vostru preferat?

14 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Am citit,, eroare judiciara", de Anne Holt, foarte interesanta.

Nu am un autor preferat, imi plac multi.

| ElenaSA a răspuns:

Azi citesc "Fii demn!" de Dan Puric. Interesanta carte, plina de sensibilitate si simtul umorului.

| kzd a răspuns:

Am citit " Ultima noapte de dragoste Intaia noapte de raboi '' de Camil Petrescu.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Am citit Micul print.Singur pe lume. Autorul meu preferat este Mihai Eminovici!

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Am citit seria sherlock holmes, pot sa spun ca au fost super.Mai ales ca mia tot ramas un citat in ca''Nu modifica faptele pentru. a se potrivi teoriei, ci modifica teoria pentru. a se potrivi faptelor''.Am invatat sa gandesc logic di cartile astea.De curand m-am apucat sa citesc Dracula-de Bram Stoker, care pare captivanta.Autorul meu preferat e Jules Verne, care m-a cucerit cu cartea 20.000 de leghe sub mari.Bafta!

| Annyya a răspuns:

Pai, m-am hotarat sa citesc seria Vampirii din Morganville de Rachel Caine (sunt la a 7a carte). Ador cartile cu vampiri, varcolaci, necomanti, lucruri de genul big grin. Ce am invatat? Ca poti trece peste toate, oricat de greu e.
Autoarele mele preferate: Kelley Armstrong si Rachel Caine. Sunt geniale!winking

| ThePinkPant3r a răspuns:

Am citi cartile cu Harry Potter si autoarea mea preferata este J.K Rowling.

| lexi21 a răspuns:

In ultimul timp am citit multa literatura rusa, Dostoievski in special. E autorul meu preferat, ii ador stilul. Are conflicte bine construite, personaje puternice si actiunea captivanta. Citindule inveti foarte multe despre psihologia umana, probleme sociale ale sec XIX si ajungi sa meditezi asupra religiei, existentei umane. Preferatele mele sunt Fratii Karamazov si Demonii

| Liviu4you explică (pentru lexi21):

Si mie imi place foarte mult Dostoievski. Iti recomand Crima si pedeapsa daca nu l-ai citit inca; e plin de drama si dupa parerea mea iti da o lectie de viata in privinta increderii si a stapanirii de sine happy

| lexi21 a răspuns (pentru Liviu4you):

Lam citit! Cred ca mi-a mai ramas numai Adolescentul. Ai citit de Gogol?

| Liviu4you explică (pentru lexi21):

Inca nu, dar cu siguranta voi citi ceva scris de el.
Pana acum am citit mai mult de autori straini (Oscar Wilde, Dostoievski, Rushdie, Hemingway, Shakespeare, etc.) si m-am gandit ca ar fi bine sa descopar si lucrari scrise de autori romani. M-am gandit sa incep cu Eliade si Cioran.
Totusi, in ciuda deciziei, nu cred ca o sa rezist sa nu-mi iau ceva de Balzac sau G.G.Marquez laughing
Ce-mi recomanzi de Gogol?

| lexi21 a răspuns (pentru Liviu4you):

Suflete moarte.

| Here4you a răspuns:

Goana dupa meteor de Jules Verne, Biblia, (apocalipsa, proverbe, psalmi)

| Sorana28 a răspuns:

De Eliade iti recomand "Romanul adolescentului miop", daca iti plac secventele de autoanaliza si daca esti mai mult pentru romanele romantice, "Nunta-n cer".