| PinguT a întrebat:

Salut comunitatea TPU. Am nevoie de ajutor. In ultimul timp am fost interesat de legende cu zei scandinavi rolling on the floor. Ma poate ajuta cineva sa gasesc o carte care contine legende/mituri etc? Merci anticipat.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si eu am fost interesata de zeii scandinavi si chiar am niste notite despre fiecare dintr eie si legendele legate de ei. Am citit initial Edda (exista tradusa in romana) si apoi am studiat mai mult. M-a ajutat mult Dicționarul de mitologie generală al lui Victor Kernbach.