| anonim_4396 a întrebat:

Salut, doresc sa devin un animator ( cel care creeaza desene animate ) la cine sa apelez?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un animator nu creeaza desene animate.
Un animator imprima miscare evenimentelor.

Ceea ce doresti tu sa devii se numeste desenator filme de animatie.
Pentru asta trebuie sa stii desena bine, sa poti desena (si calcula) siruri de desene asemanatoare care formeaza animatia, sa ai si o experienta suficient de mare in domeniu.

Pentru a deveni desenator filme de animatie este nevoie sa inveti tehnica desenarii si producerii filmelor de animatie, care se poate face la diferite nivele de cursuri de arta plastica (desen, pictura) si multimedia (cinematografie).

In practica, filme de animatie se folosesc cel mai des in publicitate, unde se poate invata si experimenta (dar si lucra) cu succes.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Momentan, trebuei sa mergi la un liceu de ARTE, clasa de pictura-desen, apoi sa urezi o facultate de Arhitectura/Arte, ca sa-ti dai mana, sa inveti bazele si sa ai sanse ca in viitor sa poti face animatie.

| stefan1993ful a răspuns:

La animatori... logic