| biafresh a întrebat:

Cum se numeste meseria unui om care creeaza desene animate? Va rog e urgent!

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

De fapt totul a inceput in reviste cu benzi desenate si mai tarziu cu reviste cu specific.

O bandă desenată reprezintă un mijloc de comunicare pe cale grafică, alcătuit cu ajutorul imaginilor și, adeseori, a cuvintelor, în scopul de a ilustra un fir narativ.
Sursa http://ro.wikipedia.org/wiki/Band%C4%83_desenat%C4%83

Apoi Filmul de animație este un gen de film realizat prin animarea personajelor sau obiectelor naturale prin filmarea fotogramă cu fotogramă.

Filmul cu desene animate, filmul care a fascinat și fascinează universul copilăriei, are o istorie mai lungă decât filmul cu imagini reale din mediul înconjurător cu oameni sau animale.

La început de secol al XIX-lea, prin anul 1829, profesorul belgian Jeseph Plateau care studia stabilirea limitei de rezistență a retinei ochiului la lumina solară face o descoperire. Constată că uitându-se la lumina soarelui un timp (25 de secunde în experiența sa), imaginea soarelui mai persistă în retină un timp oarecare, după ce nu se mai uită. Experiența sa care pune în evidență remanența retiniană este foarte importantă mai târziu pentru cinematograf. În baza acestui experiment construiește un aparat pentru a înșela vederea, pe care l-a numit fenakistoscop în anul 1832.

In general CEI care creaza un desen animat, PENTRU CA SUNT MAI MULTI, incep cu o povestioara(naratorul /creatorul) si apoi incepand de la acest lucru o echipa de desenatori creaza imaginile cadru cu cadru(in perioadele din inaintea PC-urilor)dat in general cam tot asa se face.

Un istoric:

http://www.tvblog.ro/istoria-serialelor-de-desene-animate/

Oricum creatia in sine nu poate fi catalocata unui singur muncitor ea fiind rezultatul mai multor muncitori/ingineri/stilisti/ARTISTI/ care toti dau sunet/miscare/muzica/dialog/si in general o opera de arta.

http://www.youtube.com/watch?v=fZpaJCSV6bY

| biafresh explică:

Va rog seriozitate imi trebuie pentru o tema.

| cristeabandado a răspuns:

Caricaturist!