| Motanime a întrebat:

Imi puteti spune cam ce creion ar fi bun pentru a desena un ochi. 4B ar fi bun? Zice-ti-mi si mie un creion foarte inchis! Fundaa!

Răspuns Câştigător
| UnCorpSanatos a răspuns:

Eu zic ca ai nevoie de mai multe creioana 4B 8B etc. cu unele definesti conturu ochilor cu altele genele, dai culoare retinei cu cele mai slabe cumpara-ti un set de creioane B sunt cele mai bune pentru desene grafice reusite.

12 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

ai nevoie de creioane tip 4B 8B

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Creioane de la B la 8B, ţi le recomand pe cele de la Koh-I-Noor.

| mabell23 a răspuns:

Pentru a desena multe desene grafice ai nevoie de 8B dupa parerea mea e cel mai potrivit! Si il poti gasi in Rembrant!

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns (pentru mabell23):

8B este un creion cu mina foarte moale, B-ul venind de la "blackness", mă îndoiesc că poţi face un întreg desen cu aceste creioane fără să iasă o mizerie îmbâcsită şi întinsă.

| Neinteresant222 a răspuns:

Concret:vrei sa faci un machiaj sau un desen pe hartie? Sincer..eu nu am inteles happy

| Motanime explică (pentru Neinteresant222):

Pe hartie

| Neinteresant222 a răspuns (pentru Motanime):

Buna, pai cele H sunt tari, H1mai tari, H2 si mai tari si tot mai departe, tari inseamna ca lasa linii mai dificile, abia se vad, depinde de acest H, HB e cel mai bun pentru desen, deoarece B deja e moale, B1 mai moale, adica mai negru, dar HB e cel mai bun, pentru ca nue nici prea moale, nici prea tare.
Asta am copiat de la cineva. din cate inteleg eu din cele scrise mai sus, tie iti trebuie un creion B1. Ideea e ca creioanele B sunt pentru desenat, celelalte pentru scris.

| Motanime explică (pentru Neinteresant222):

Mai nu copia raspunsuri. Am mai vazut raspunsul asta.

| catamiru a răspuns:

Poti sa incerci un 4B, 5B, 8B, 3HB, 2C.

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns (pentru catamiru):

Nu există 3HB sau 2C. straight face