| TaoSenpai a întrebat:

Credeti ca daca nu te nasti cu talentul de a desena, nu poti invata? Mi-as dori foarte mult sa pot desena personaje anime, manga, ma refer la desenele din creion, mi-as dori foarte tare, dar din pacate nu am acest frumos si uimitor talent. Am nevoie de un sprijin, sa fiu cu moralul ridicat si sa imi pot spune ca se poate, deoarece un prieten mi-a zis ca nu se poate daca nu ai talent. Daca ma puteti ajuta, accept orice sfat, multumesc. Dau funda!~ >www

5 răspunsuri:
| iDangerous a răspuns:

Să înveţi să desenezi? Nu prea cred, poţi învăţa teoria, poţi învăţa culorile şi cum se combină ele, poţi învăţa diferitele stiluri în care poţi face un desen, tehnici etc. Să desenezi anime-uri nu e atât de uşor pe cât pare, iar tu te duci spre ceva mult prea dificil având în vedere că spui că nu ai nici talent, deci nici experienţă. Dacă chiar îţi doreşti să desenezi te sfătuiesc să începi cu ceva mai simplu, şi poate în timp vei ajunge şi unde îţi doreşti tu. Dar e nevoie de multă muncă şi răbdare.

| OnuOnulică a răspuns:

De putut se poate dobândi acest talent pe parcursul vieți tale însă trebuie să nu renunți niciodată și o să îți trebuiască un profesor de desen care are multă răbdare happy dar dacă tu chiar ai ambiție și vrei să desenezi o să reușești dar îți trebuie multă ambiție...

| vocea a răspuns:

Poti sa faci si fara talent, dar este mult mai greu si nu vor iesi atat de bine ca a unuia talentat succes

| anonim191 a răspuns:

Da...se poate invata.un artist are nevoie de ani si ani de practica.desenez de la 7-8 ani.sunt artisti care inca invata dupa 10-15 ani de munca.se lucreaza in jur de 30 de ore pe saptamana. daca vrei sa faci din asta o treaba seriosa uite aici cateva linkuri sa te ajute : https://www.facebook.com/CharacterDesignReferences?ref=profile si https://www.facebook.com/......0445125750 si https://www.facebook.com/Academic.drawings?ref=profile si https://www.facebook.com/pages/Ozabu/191661267693727?fref=ts
orice desen profesional se bazeaza pe masuratori, tehnici etc.deci poti desena si fara talent. unii incep din instinct altii in timp.nu e ca si cand ai nevoie de voce sa canti.

| dary01 a răspuns:

Poti daca nu ai talent. talentul doar te ajuta cu putin. dar daca muncesti poti face desenele. incearca sa cauti tutoriale si sa incerci sa le fac pana iti ies. nu te supara daca nu iti ies din primawinking