| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, intr-o pictura, pe hartie, pot sa folosesc si vopsea acrilica si tempera? Sau chiar sa le amestec, de exemplu albastru cu alb, dar albastrul sa fie acrilic, si albul sa fie tempera? Din cate stiu eu, ambele sunt pe baza de apa, dar nu am folosit niciodata ambele in aceeasi lucrare, si as incerca, deoarece nu mai am destula vopsea acrilica.

3 răspunsuri:
| s4mxr a răspuns:

Tempera are o textura mai "pamantie". La alb nu se va observa. Acrilicul fiind o culoare mai "vie" va absorbi usor tempera. Banuiesc ca vrei sa estompezi albastrul cu alb. Mergi usor din aproape in aproape.

| minionforever2005 a răspuns:

Da, nu se va intampla nimic daca incerci. Daca nu diluezi destul tempera, o sa se vada o mica diferenta de textura, dar nimic mai mult