| Bogdan_8059 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa citesc chestiile astea pentru chitara? Sau daca stie cineva unde sunt explicate? Va multumesc!
http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=5230

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Deci.
Iei una bucată chitară.
Coarda dinspre tine, adică cea mai groasă, pe tabelaşul ăla e coarda de jos, adică "E", iar coarda cea mai subţire a chitarei e coarda de sus din tabelaş, adică "e".
Pe chitară ai nişte "taste" marcate cu linii. Prima tastă e tasta 1, apoi 2, 3, 4... te-ai prins.
Astfel, ca să cânţi ce e pe tabelaşul ăla, ar veni cam aşa:
Ciupeşti coarda G, adică coarda a 3a în timp ce apeşi pe tasta 2. Apoi coarda D, adică coarda a 4a pe tasta 2.
Apoi coarda B pe tasta 1...
Te-ai prins.
Btw, pe tabelaş acel "0" înseamă coardă liberă, adică ciupeşti coarda aia fără să apeşi vreo tastă.
Îmi amintesc şi eu când mă apucasem de chitară, şi nu ştiam să citesc o tabulatură, mult mi-a luat să găsesc pe cineva să-mi explice, păcat că nu ştiam de TPU pe vremea aia.
Well, enjoy.