| mastadont a întrebat:

Salut. Se pricepe sau s-a ocupat vreodată cineva de pe aici cu vânzarea de artefacte sau documente care să aibă o valoare istorică fiind dorite de colecționari? Mi-au picat în mână niște documente naziste, mai exact despre Martin Borman, unul dintre apropiații lui Hitler și aș vrea să le vând. Dacă e cineva care se pricepe în legătură cu ce trebuie făcut vă rog să răspundeți aici sau să mă contactați în privat. Mă gândeam să încep să scriu la diferite case de licitații, ce case de licitații recomandați? Credeți că există și alt mod în care pot vinde? Unde să pun anunțuri pentru a-i atrage pe cei interesați?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu m-am ocupat cu asa ceva, dar stiu ca orice document cu incarcare istorica trebuie sa aiba la baza o expertiza, o certificare care sa ateste in primul rand ca nu este un fals...
Cine se ocupa cu asta la noi, ei bine nu stiu.
De aici trebuie inceput!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mi-au picat în mână niște documente naziste. Ce înțelegi prin documente? Sunt originale, sunt semnate? Mi-au picat în mână ce înseamnă? Le deții ca proprietate personală?

| carevaescu a răspuns:

Vezi ce zice nea Simpatic mai sus.
Găsești pe Facebook grupuri cu pasionați de istorie, unii membrii fiind chiar academicieni. Ar fi bine sa intrebi acolo.

| Standt a răspuns:

Documentele alea trebuiesc expertizate si confirmate de un expert.
Altfel, nici o casa de licitatii nu se uita la ele. Ia legatura cu ub institut de istorie, cu un muzeu de istorie.