| Eduard123321 a întrebat:

Buna ziua!
Detin o parcela de 1500 mp in Brasov. Problema este ca parcela are urmatoarele dimensiuni:
-lungime: 146 m
-lățime: 11 m
Terenul este catalogat in cartea funciara ca fiind teren arabil/agricol industrial, ceea ce inseamna ca nu se pot construi case pe el, ci doar hale, dat fiind faptul ca are sub 12 m deschidere. Vecinii de parcela nu sunt interesati sa vanda din terenul lor pentru a obtine o latime cat de cat favorabila.
Prin urmare, doresc sa vand parcela, insa am urmatoarele intrebari:
-la ce ar putea sa fie de folos aceasta parcela, dat fiind faptul ca este atat de ingusta si lunga?
-pe ce nisa de oameni ar trebui sa promovez vanzarea parcelei pentru a o putea vinde?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

6 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Ai scris - la ce ar putea sa fie de folos aceasta parcela, dat fiind faptul ca este atat de ingusta si lunga?
Depinde foarte mult unde e terenul la ce distanță e de orașul Brașov sau de un oraș mare.
Ca fapt divers - ce vezi în anunțul ăsta e - POMANĂ CURATĂ - la 600.000 de euro și e la vânzare de peste 10 ani.
Numai că orașul Codlea e ca și MORT economic și de aia nu cumpără nimeni ce e în anunț.
https://homezz.ro/hala-cu2-etaje-4300-mp-utili-cu-acces-tir-2945142.html

| anonim3247 a răspuns:

Deci dacă ăia vor 600.000 de euro pe ce vezi în anunț tu nu cred că poți cere mai mult de 10.000 - 15.000 de euro.
Asta DACĂ terenul e lângă orașul Brașov sau orașul Codlea.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Ai scris - pe ce nisa de oameni ar trebui sa promovez vanzarea parcelei pentru a o putea vinde?
Ca fapt divers - dacă mâine e 300.000 de euro hala aia din anunț - pomâine merg cu nevasta să o cumpere pentru evreu din Israel.
Tu pune anunțul pe internet că are cine să vadă ce vinzi și dacă merită cumpărat.

| Eduard123321 explică (pentru anonim3247):

Parcela se afla in Zarnesti, la 26 km de centrul Brasovului. Am inteles punctul tau de vedere, insa parcela mea este foarte ingusta, are 11 m latime. Greu sa construiesti o hala pe ea. Numai daca ar veni un investitor sa cumpere inclusiv de la vecini.

| anonim3247 a răspuns (pentru Eduard123321):

Nu pentru hală e terenul tău.
Dacă era lângă orașul Brașov era bun pentru cine are mașini multe în Brașov.
Adică - școală de șoferi, firmă de taxi, firmă de construcții care are camioane.
Stăteau parcate acolo mașinile noaptea.
Numai pentru așa ceva ar cumpăra cineva un teren ca al tău lângă un oraș mare.

| anonim3247 a răspuns (pentru Eduard123321):

Cine vrea hale industriale caută anunțuri cum e ăla cu hala de 600.000 euro.
600.000 euro : 4537 mp hală parter și etaj = 132 euro/mp hală din beton armat
Numai hala aia din beton dacă o faci tu costă 2.260.000 euro fără teren.
Așa se caută hale industriale de cei care au nevoie
Terenul tău nu e pentru hală - e pentru parcare multe mașini de la o firmă care are multe mașini.
Pune anunț pe internet FĂRĂ preț și vezi cine sună și cât oferă.