| 1stDolce a întrebat:

Salut sunt in clasa a 7 si am ramas corigent la matematica.Peste 6 zile dau corigenta si nu prea stiu ce ar trebui sa invat... pentru corigenta (esentialu)

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca nu ai priceput la scoala matematica si nu iti place e foarte greu sa o pricepi acum singura (stiu cum e am incercat).Nu tare ai cum sa stii ce sa inveti deoarece extragi un bilet ca si la bac pe care ai probabil doua exercitii la intamplare pe care trebuie sa le rezolvi. Daca ai nelamuriri intrebi profi care is acolo pentru ca te vor ajuta cumva si la marea majoritate le rezolva ei...Invata din fiecare cate un pic ca sa pricepi cv si stai linistit oricum te trece daca esti doar la o materie

| 1stDolce explică (pentru Freya1):

Stiu cum e la corigenta. ca am ramas si pe a 5 si pe a 6 laughing doar ca nu prea stiu ce sa invat din algebra-geometrie ce e mai important...

| 1stDolce explică (pentru Freya1):

Stiu cum e la corigenta. ca am ramas si pe a 5 si pe a 6 doar ca nu stiu ce ar trebui sa invat in ultimele 6 zile ce e mai important la algebra si geometrie

| Freya1 a răspuns (pentru 1stDolce):

Daca nu pricepi exercitile invata definitile ca o sa intelegi cat de cat ceva. Normal ar trebui sa inveti toata materia ca nu sti ce iti pica.

| GalwayGirl a răspuns:

Draga, la matematica nu e de invatat e de priceput/inteles!
Trebuia sa fi atent/a in clasa, si trebuia sa intrebi profu/a de mai multe ori pana intelegi.
La geometrie e putin de invatat, laalgebra mai deloc!

Roaga pe cineva pe care cunosti care se pricepe la matematica, sa fac o mica recapitulare cu tine din materia de clasa 7a!