| Albarescul24 a întrebat:

Ma puteti ajuta?
Am ramas Corigent la Matematica!
Sunt in Clasa 6-a si pe Semestrul 1 am Media 5 si in Semestrul 2 am ramas corigent cu Media 4.
Nu stiu ce s-a invat pentru Corigenta,cred ca ne v-a da un Test cu exercitii (La Algebra) cu Puteri,,Fractii,Ecuatii, Inecuatii,(Si la Geometrie)Perpendicularitate-a si Proprietati ale Triunghiurilor!
Nu stiu exact ce ne v-a da, dar vreau s-a imi spuneti care dintre voi a mai ramas Corigent la Matematica in Clasa 6-a si ce v-a dat la testul de Corigenta in din Semestrul 2!
Testul meu este pe 4 Septembrie la ora 9:30!
Vreau s-a invat in 30-31 cate ceva si in zilele 1-3 am pregatiri la scoala si fac pregatirile cu profesorul care m-a lasat Corigent, si vreau s-a vada ca am invatat cate ceva Vara asta si poate nu ma v-a lasa corigent la Testul de pe 4 Sept (+Invat in alea 3 Zile 1-3 si am auzit ca daca vin la pregatirea asta (Stiu ca este ca un fel de recapitulare totala) s-ar putea s-a ma treaca daca imi dau silinta)Deci daca merg la pregatire si vede ca profesorul ca am facut ceva vara asta si ca merg la pregatirele lui s-ar putea s-a imi mai dea o sansa! Va rog din tot sufletul s-a imi spuneti cam ce ar trebui s-a invat, am 2 culegeri de Matematica Sem.1 si 2, se autorul lor este Catalin Budeanu si Toader Magurean si se numeste Mate BT, Aritmetica, Algebra Geometrie, (Asa scrie pe Coperta)
Multumesc, cine imi v-a raspunde cel mai bine ii voi da Funda+Vot si ma voi uita peste pagina lui de TPU si la toate intrebarile ii voi gasi un raspuns! Multumesc!

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Salutare! Subiectele de corigenta se vor da din materia facuta tot anul scolar, nu exista o anume categorie algebra/mate. Subiectele le vei da in scris, si vei avea si o proba orala.

Multa bafta! happy

| Albarescul24 explică (pentru Jipa95):

Dar imi poti spune cam ce ar trebui s-a invat?

| Jipa95 a răspuns (pentru Albarescul24):

Din tot! Am mai spus, subectele pot fi din orice ati facut anul scolar.

| Albarescul24 explică (pentru Jipa95):

Dar imi poti spune unele Lucruri esentiale?
Cum ar fibig grinefinitii, Reguli care fara ele nu as putea intelege nimic ETC...
?

| Jipa95 a răspuns (pentru Albarescul24):

Stai chii frate, invata din ce vrei tu, oricum profesorul daca vede ca nu sti ce ai facut acolo, te va intreba : ''zi-mi ce ai invatat tu''. Trage si to o concluzie.

| Albarescul24 explică (pentru Jipa95):

Ok mersi!

| quantshop a răspuns:

Cam greu sa ingrasi porcul in ajun. Cum sa inveti in 2 zile materia studiata in cateva saptamani?
Dar sa zicem. Si cum prietenul la nevoie se cunoaste, iti vand un pont: acceseaza http://www.youtube.com/playlist?list=PLS_JpQWxwN2lKm_MhL8jfd84XL8FWHLP7 si vei gasi niste teste pentru corigenta rezolvare (video) destul de bine explicate. ( https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica ).

Si mai vreau sa-ti zic ceva, da sa nu te superi pe mine. N-ar fi rau sa mai pui mana pe carte sa mai citesti si sa inveti ca ai mari probleme si cu gramatica limbii romane. Si nu de alta, da e limba tarii in care te-ai nascut si e tare rusinos sa nu o stii.

Succes!

| mihaicos a răspuns:

Invata sau cu cafea bani si ciocolata te trece cu 8 depinde ce dai.
Ia incearca.
Apropo mi-a placut textul tau vrei sa fim prieteni?

| Albarescul24 explică (pentru mihaicos):

Sigur,dar nu am auzi ca se aduc si cadouri, ce, ii spun la profesor ca i-am adus un cadou asa pur si simplu, v-a stii ca am un motiv, si ma v-a intreba de-ce le-am adus! Si eu ce ii spun? V-am adus un cador casa ma treceti la examen? Nici nu stiu daca v-a aduce si altcineva!