| RahheBlue a întrebat:

Am si eu o intrebare cum sa iti dezvolti arta de a desena? Cu cativa pasi

Răspuns Câştigător
| Totenn a răspuns:

Hei ^_^
Ia o coala si deseneaza 100 de fete pana iti iese una perfecta, faci asa de multe ori apoi o sa-ti iasa din prima o fata perfecta. Poti face si altele de exemplu picior pana iti iese un picior perfect etc.

Nu te uita pe youtube. acolo te ajuta puitin dar uiti repede.

6 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Nu cred ca exista exercitiu pentru asa ceva. Doar daca nu ai talent la asta, ca sa exersezi tot mai mult. Dar daca n-ai talent cred ca poti desena zi si noapte ca tot nimic. Eu si acum fac casa in colturi. Nu mai zic de modul cum desenez un om. laughing)

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Doar daca ai talent*

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Facand schite, apoi portrete, si mai apoi cand te perfectionezi, peisaje!

| Lucică1998 a răspuns:

Ai putea sa copiezi desene de pe net si sa crești mereu gradul de dificultate, adică cu cat mai multe detalii, apoi sa încerci sa reproduci desene deja făcute de tine, dar fara model, iar apoi când te descurci bine cu astea, sa faci desene din propria imaginație.

| muffinXXL a răspuns:

Cumpără-ti o carte de specialitate, librăriile nu duc lipsă, numai bani să ai. Dacă te gândești la modul serios, îți sugerez să faci cursuri. Ție ți se poate părea că ce ai desenat arată bine, dar este nevoie de un profesor calificat, cu experiență să îți arate greșelile greu de observat, să te îndrume și să îți spună care este nivelul tău. Și ca să desenezi frumos și corect să știi că nu trebuie să fi super talentat. Trebuie doar să ai ceva habar de desen, să ai timp, răbdare, să nu te dai bătut și să nu îi asculți pe cei care încearcă să te descurajeze. Și faza cu pașii. Nu există un anumit număr de pași pe care să îi urmezi și într-o lună să devii talentat. De exemplu, rezultatele mele se întind pe o perioadă de zece ani de zile de lucrat constant! Nu există rețeta magică...

| RahheBlue explică:

Nu pot sa spun ca am talent dar mie imi place foarte mult sa desenez si orice ar fi se intelege problema e ca cateodata nu am inspiratie si mai " fur. laughing cate ceva de la alti pictori dar nu in totalitate ci doar o idee