| ℓDℓ a întrebat:

Ce parere aveti? " Viata este arta de a desena fara radiera".

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Hey! Asa este! Adevarat! ''Viata este arta de a desena fara radiera''! In viata trebuie sa fi sigur, sa fi stabil din toate punctele de vedere, sa fi increzator! Dumnezeu da viata persoanelor care pot face ceva important cu viata lor, persoanelor in care pur si simplu are incredere. Le da viata crezand ca acestia vor face si ei la randul lor, lumea un pic mai buna (daca nu o pot schimba total), avand o incredere nemarginita! Aceste persoane, adica toti oamenii de pe pamant, sunt in viata, fiecare cu scopurile lui, unele fiind gresite, unele fiind bune si motivate. Toti oamenii de pe pamant au puterea de a face ceva cu viata lor. Doar ca unii nu isi dau seama de lucrul asta si prefera sa cerseasca, in loc sa munceasca pentru o castiga o paine. Unii isi fac rau, si fac rau si celor din jur, poate din cauza ca o fapta buna de-a lor nu a fost rasplatita cum se cuvine, dar asta nu inseamna ca asa va fi mereu. Unii sunt atat de...naivi, incat sun siguri ca traiesc pentru altii (pentru jumatatea pereche, pentru copii/ nepoti, etc) cand de fapt ei traiesc pentru ei! Unii isi folosesc viata, isi traiesc viata asa cum trebuie, si din pacate acestia sunt in cel mai mic numar! Viata ne este data noua, pentru ca noi putem, suntem inzestrati cu acea putere de a invinge tot, de a ne contura viata asa cum trebuie, asa cum e normal! Niciodata sa nu regreti ce faci in viata! Niciodata! Chiar daca uneori gresesti, unele greseli nu pot fi modificate, dar asta nu conteaza, conteaza ca din greseli inveti sa traiesti mai bine! din greseli inveti ce e bun si ce e rau, si sfatul meu e sa pui mereu in practica lucrurile bune! Toate greselile pe care le facem, sunt cu un scop! Unele ne invata ce e bine si ce e rau, asa cum ti-am mai spus, unele... unele pur si simplu nu sunt greseli, ci actiuni pe care le credem gresite, dar se dovedesc a fi bune, corecte! Tot ce un om reuseste sa faca in viata, este corect! Nimic si nimeni nu ar trebui sa-i faca sa se gandeasca ca ar fi fost un pas gresit, pentru ca nu-i adevarat. Tot ce face un om in viata, este in avantajul lui si a vietii lui. Nimic nu e gresit! Si absolut totul e permis! In viata, totul e permis, altfel, daca nu ar fi asa, din ce am mai trage sperante, din ce am trai? Din nimic (ar fi raspunsul)! Deci, nu avem nevoie de o radiera pentru a sterge ceva din viata noastra! Exista acea radiera, fiecare o vede intr-un anumit fel, la toti e diferita acea radiera; dar nu trebuie s-o folosesti! Daca ai folosi-o, ar insemna ca nu ai incredere in tine, si nici curaj! Absolut tot ce faci in viata ta, e corect! In felul tau, desi pentru altii e total gresit, dar e corect! Cea mai mare opera pe care trebuie s-o pretuiesti este viata! Dar viata FARA 'radiera'! Sper ca ti-am fost de ajutor si ai gasit mai sus, in ce ti-am spus eu, ce aveai nevoie! happy

| ℓDℓ explică (pentru ):

Scuza-ma...cati ani ai?
daca nu deranajez...

26 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Viața e arta de a desena un punct pe care cineva îl va șterge într-un viitor apropiat.

| Musique a răspuns:

Ceea ce desenezi nu mai poate fi șters decât de trecut.

| Oanarry a răspuns (pentru Musique):

Dar raman urmele....care uneori influenteaza ce desenezi in prezent si viitor

| Încrucişătorul a răspuns:

Este o arta atunci cand vezi oameni fara un acoperis, fara o masa calda, fara asigurare medicala etc?
Daca aia e arta atunci da-mi razboi.

| valeeExpress a răspuns:

Adevarat si foarte frumos.
Nu mai am cuvinte

| Delicacy a răspuns:

Iţi desenezi viaţa cum vrei, dar fără a folosi radiera, fără sa ştergi trecutul...
Frumos citat.

| DyNo a răspuns:

Adica, atunci cand iti ''desenezi'' viata nu poti sterge absolut nimic, eventula poti sa corectezi, dar nu poti sterge, in schimb cand desenezi ceva pe o coala de hartie poti sa stergi apoi sa corectezi, incat la final sa arate mai frumos si mai estetic.
Foarte frumoas citatul.

| afrodita3333 a răspuns:

Mda,unul dintre modurile frumoase de a descrie viata.Este ca si cum ai face un desem si nu ai avea cu ce sa stergi urmatoarele greseli. Orice dunga in plus, orice umbra pusa unde nu trebuie v-a ramane acolo.Acum depinde de tine cat de priceput esti sa le ascunzi sub partile bune, sub calitati astref incat sa distragi atentia privitorilor.winking Sper ca ai inteles.

| a răspuns:

laughingam 13 ani... sunt micaaalaughing

| a răspuns:

laughing am 13 ani...sunt micaaa big grin

| ℓDℓ explică (pentru ):

Pentru ca...ai o gandire matura si dezvoltata...
Felicitari:*

| a răspuns (pentru ℓDℓ):

Aaa.Multumesc kiss! Apropo, m-am cam lungit la ce am scris mai sus, cand am raspuns la intrebarea ta laughing, m-a cam luat valul. Tot ce vroiam sa 'explic' e ca suntem pe pamant cu un scop bine intemeiat: VIATA, si nimic nu ar trebui sa ne faca sa regretam ceea ce facem si ceea ce gandim, modul cum actionam ...tot ce facem este, chiar daca gresit uneori, este bun intr-un final! Ne pot aduce o gramada de bucurii pe viitor niste greseli, deci niciodata ele nu trebuie indreptate, judecate si regretate! NICIODATA! Cum ar fi de exemplu, nasterea unui copil, desi nu e dorit, el mereu o sa fie un motiv de bucurie! Sau nu numai asta! Sunt o gramada de cazuri! Off...iar am lungit-o laughing. Scuzee! Si serios, multumesc! Mie pur si simplu imi face placere sa raspund la astfel de intrebari, si mai ales la cere care am un raspuns! big grin

| ℓDℓ explică (pentru ):

Ma uimeste ca la 13 ani, gandesti asa...
altele la 13 ani...laughingcauta...altcevarolling on the floor

| a răspuns (pentru ℓDℓ):

laughing nu sunt genu : piti laughing. Ma multumesc cu ce am, uneori chiar cred ca am mai mult decat merit! big grin si imi gasesc aceste 'valori' (asa le vad eu), in cel mai bun prieten. Alaturi de el m-am dezvoltat asa (mintal) si am devenit mai serioasa. Eram mai copilaroasa. Bine, si acum sunt, dar nici chiar asa naivabig grin! Asta e felul meu de a fi!

| ℓDℓ explică (pentru ):

Cel mai bun prieten al tau... e baiat?

| a răspuns (pentru ℓDℓ):

Daa, e un baiat!

| ℓDℓ explică (pentru ):

Prieten sau iubit?
si pot sa te intreb cati ani are?
big grin

| a răspuns (pentru ℓDℓ):

Este prieten in adevaratul sens al cuvantului! Are 13 ani, ca si mine, dar e cu 3 luni mai mare happy

| ℓDℓ explică (pentru ):

Ok.
Nu te mai stresez cu alte intrebari...
Si ma bucur din suflet ca exista persoane ca tine.
Sper ca prietenia ta cu acest baiat sa reziste.
Si te felicit pentru felul in care gandesti la varsta pe care o ai.
Sa nu te schimbi niciodata.
:*

| a răspuns (pentru ℓDℓ):

Nuu, nu ma stresezi cu alte intrebari! Chiar mi-ar face placere sa-ti raspund la ele, daca ai vrea sa le mai pui. Multumesc mult pentru tot! Si nu aveam si nici nu am de gand sa ma schimb! Sunt bine asa laughing. Inca o data multumesc kiss

| a răspuns:

Multumesc pentru funda kiss

| ℓDℓ explică (pentru ):

Ooo ...scuze de intarziere!
nu ai pentru ce:*
o meritaihappy

| a răspuns (pentru ℓDℓ):

happy kiss

| thebeggar a răspuns:

Dacă aș CREDE, nu m-aș preocupa prea mult... liniile greșite m-i le-ar șterge "Radiera"

| NoMusicNoLife25 a răspuns:

Foarte frumoasa si adevarata afirmatia facuta de tine happy