| TaNNNkEr a întrebat:

As vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste exemple in care substantivul "doina" sa aiba 10 functii sintactice in cazuri diferite! Multumesc anticipat! PS: dau funda!big grin

Răspuns Câştigător
| Iana12 a răspuns:

Doina rasuna duios ( subiect - Nominativ)
Opera studiata astazi este doina ( nume predicativ - Nominativ )
Cantecul acela, doina, se aude frumos ( atribut substantival apozitional- Nominativ)
Maria canta o doina ( Complement direct - Acuzativ)
Ei discuta despre doina studiata astazi (complement indirect - Acuzativ)
Sunetul doinei este sublim ( atribut substantival genitival - Genitiv)
Linistea datorita doinei e profunda (Atribut substantival prepozitional - Dativ)
Linistea este gratie doinei care se aude ( nume predicativ - dativ)
Suspin datorita doinei ( complement circumstantial de cauza - dativ)
Lacrimez din cauza doinei ( complement circumstantial de cauza - genitiv)
Sper sa fie bune!

1 răspuns:
| Anonim5566 a răspuns:

Doina este cantata cu glas dulce. (Sub.)
Poezia este o doina. (Nume pred.)
Emotia datorata doinei era profunda. (C. I.)