| selda a întrebat:

Ce functii sintactice poate indeplini substantivul cand este insotit de prepozitii specifice cazurilor dativ si genititv ?

3 răspunsuri:
| 1000bodies a răspuns:

In genitiv:nume predicativ, atribut substantival genitival, complement direct, compl. circumstantial de loc, compl. circumstantial de timp, compl. circumstantial de cauza.
In dativ: compl. indirect, atribut prepozitional, nume predicativ, compl. circumstantial de mod.

| MalIinush a răspuns:

Clasa a 7a?

| mollydolly01 a răspuns:

Funcţiile sintactice ale cazurilor însoţite de prepoziţii sunt:
Atribut – pentru Genitiv şi Acuzativ
Nume predicativ – pentru Genitiv şi Acuzativ
Complement direct – pentru Acuzativ
Complement indirect – pentru Genitiv
Complemente necircumstanţiale (indirect, de agent, instrumental, sociativ) – pentru Acuzativ
Complemente circumstanţiale (de loc, de timp, de mod, de scop, de cauză etc.) – pentru Acuzativ şi, rar, pentru Genitiv