| anonim_4396 a întrebat:

Ce functii sintactice poate avea pronumele reflexiv se? Puteti sa imi dati cateva exemple?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Complement direct."El se spala(pe el insusi). Ei se felicita(unul pe altul).

| sy46 a răspuns:

Se spala.- complement direct. pe cine spala?-> pe sine se s-
Alta varianta nu stiu sa fie sau cel putin nu imi vine acum in minte.

| viatadecacatt a răspuns:

Are forme proprii numai pentru pers. aIII-a, cazurile D si Ac

D: sie, siesi/isi, si

Ac: (pe) sine/ se

-pentru persoana I si aII-a imprumuta formele de la pronumele personale:

D: imi, iti-, ne, va (imi amintesc…)

Ac: ma, te-, ne-, va (ma gandesc…)

-formele de mai sus devin reflexive numai daca au aceeasi persoana cu verbul:

te gandesti ma framant

pers II II pers I I

Functii sintactice:

-complement direct: Ac: Te privesti in oglinda.

-complement indirect: D: Iti cumperi o carte.

Ac: Rar vorbea despre sine

-atribut pronominal: Ac: Lauda de sine ……

D: (dativ posesiv) Si-a certat copiii (copiii-si)

Mi-am aranjat cartile (cartile)

Observatii: Cand nu are functie sintactica, pronumele reflexiv se analizeaza impreuna cu verbul, fiind marca diatezei reflexive

Forma accentuata de Ac., insotita de art. hot. se substantivizeaza (Si-a soptit in sinea lui)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3edfgfe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti prost

| LylyNot4You a răspuns:

PRONUMELE REFLEXIV

yi254u7517biii

Observatii: -are forme proprii numai pentru pers. aIII-a, cazurile D si Ac

D: sie, siesi/isi, si

Ac: (pe) sine/ se

-pentru persoana I si aII-a imprumuta formele de la pronumele personale:

D: imi, iti-, ne, va (imi amintesc…)

Ac: ma, te-, ne-, va (ma gandesc…)

-formele de mai sus devin reflexive numai daca au aceeasi persoana cu verbul:

te gandesti ma framant

pers II II pers I I

Functii sintactice:

-complement direct: Ac: Te privesti in oglinda.

-complement indirect: D: Iti cumperi o carte.

Ac: Rar vorbea despre sine

-atribut pronominal: Ac: Lauda de sine ……

D: (dativ posesiv) Si-a certat copiii (copiii-si)

Mi-am aranjat cartile (cartile)

Observatii: Cand nu are functie sintactica, pronumele reflexiv se analizeaza impreuna cu verbul, fiind marca diatezei reflexive

Forma accentuata de Ac., insotita de art. hot. se substantivizeaza (Si-a soptit in sinea lui)