| TeKs2911 a întrebat:

Ce functii sintactice poate indeplini substantivul cand este insotit de prepozitii specifice cazurilor dativ si genitiv? Va rog raspuns...imi trebuie urgent!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Atribut substantival, nume predicativ, complement circumstantial de loc

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intr-o seara friguroasa de iarna,Substantivul tuicarea de unul singur la usa sobei,cand deodata,un ciocanit la usa il scoase din amorteala.
La usa,statea Prepozitia,tremurand zgribulita si inlacrimata de i se uscase gatul.
Primitor,Substantivul a asezat-o la gura focului si a servit-o cu un snaps mic,sa se incalzeasca. Putin mai inviorata,Prepozitia a inceput sa-i povesteasca necazurile pe care le are cu Dativ si cu Genitiv,cei doi baieti cu care o pricopsise soarta si Genul,fostul sot,plecat de sase ani sa cumpere abtibilduri.
Induiosat de soarta cruda a Prepozitiei, Substantivul a servit-o si cu ceva saratele uscate, le-avea ramase de la Craciun si s-asa nu le mai manca nimeni si-a oftat din greu...ehhh...sintactica si gramatica ei de viata!

| amicool08998 a răspuns:

Da