| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie să desenez niște modele pe niște stâlpi de lemn, dacă stâlpii sunt lăcuiți trebuie șlefuiți, sau pot aplica grund și vopsea lavabilă apoi vopseaua cu care desenez peste lac?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Lavabila peste grund de lemn, (și aplicata pe lemn?)
Cea uzuala se va descuama ușor.
Cauta măcar una scumpa, de calitate, și cauciucata, dar nu cred ca vei reuși.
Încearcă mai bine cu grund și vopsea pentru lemn, minim doua straturi.

Pe lac nu va prinde bine nimic, nici lavabila, nici vopsea pentru lemn, nici altceva, asa ca ar trebui îndepărtat, șlefuit, apoi grund, vopsea... Etc

Asta dacă vrei sa și reziste.
Daca vrei pentru o zi, poți încerca direct sa pictezi peste lac.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde unde se afla acei stalpi de lemn si cat vrei sa ramana desenele tale pe ei.
Se procedeaza complet diferit in interior si in exterior, pe durata scurta sau lunga, daca este expus la soare si ploaie sau nu.