| TaLeNT_9285 a întrebat:

Salutari,

Ce carti de tip Istoric imi puteti recomanda?

(Inafara de Neamul Soimarestilor de Mihail Sadoveanu, dar vreau in genul aceste-i carti)

Va multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai sunt cateva, scrise chiar de M.Sadoveanu: Fratii Jderi, Nicoara Potcoava, Zodia Cancerului sau vremea Ducai Voda, Viata lui Stefan cel Mare, Nunta domnitei Ruxandra, etc, apoi romanele istorice ale lui Walter Scott, Rodica Ojog-Brasoveanu si multe altele, le poti gasi la autorii respectivi (le gasesti si pe ro.wikipedia.org) ori cautand cu roman istoric. Numai bine!

| corolav a răspuns:

PATRU cărţi de excepţie, cele scrise de Ioan Dan...
"Curierul secret",,"Cavalerii ", " Taina cavalerilor", "Cavalerii ordinului Basarab"
Lola Stere Chiracu : "Pribeagul", " Cer înstelat", "Prizonierul de la Heracleea",
Toate cărţile lui Alexandre Dumas - tatăl
Torquato Tasso -" Ierusalimul eliberat"

| corolav a răspuns:

Yokay Mor -" Fiii omului cu inima de piatră"
Gardony Geza - " Stelele din Eger"
Henryk Sienkiewicz -"Cavalerii teutoni", Prin foc şi sabie","Potopul", "Pan Wolodijowski"
Yokai Mor " Sub vulturul lui Napoleon"

| atoatestiitoarea a răspuns:

Ruy Blas, Quo vadis, Banul Maracine