| mixaellah a întrebat:

(Funda)Ati citit cartea "Neamul Şoimăreştilor" de Mihail Sadoveanu? Despre ce e cartea?

2 răspunsuri:
| муℓιƒєx a răspuns:

Draga mea, Neamul Soimarestilor este un roman istoric de 232 de pagini, nu o poveste. Cartea mea a fost editata la Editura Litera, 2004, dar romanul apare aproape in fiecare an la edituri diferite, cum ar fi: Cartea Romaneasca- 1980; AGORA- 2005; HERRA- 2003, 2009; PRUT- 2010;
Capitolul de faţă cuprinde 4 secţiuni mari. În prima secţiune se prezintă în detaliu ceea ce face Prolog atunci când încearcă să găsească o potrivire pentru. un goal (obiectiv) cu o clauză (din secţiunea clauses). Acest proces de căutare poartă denumirea de unificare, ceea ce presupune găsirea unei potriviri între structurile de date utilizate în apelul obiectivului şi cele din clauzele date. În Prolog, unificarea implementează câteva dintre procedeele cunoscute din alte limbaje de programare cum ar fi: atribuirea, transmiterea parametrilor unei proceduri, selecţie case, construcţia unor structuri de date, etc.
În partea a doua se prezintă modul în care Prolog caută soluţiile (prin backtracking).
În partea a treia se va introduce un predicat care poate fi utilizat pentru a optimiza căutarea prin backtracking.
Pentru a clarifica şi mai bine, în cea de-a patra parte în acest capitol se vor relua noţiunile mai importante prezentate dar dintr-o perspectivă procedurală.

| danutza_1678 a răspuns:

Eseul este despre razesi. Tudor Soimaru (personajul principal)este distr-o familie de razesi si lupta pentru dreptatea razesilor care erau deposedatzi de pamint...