| Clasic a întrebat:

Scrie o legenda interesanta ^.^, ce-a mai buna castiga!

Răspuns Câştigător
| iuliaiuliaiulia a răspuns:

O legendă spune că pe timpul Greciei Antice, zeii s-au gândit să ascundă fericirea. Unul dintre zei a spus ca cel mai înalt vârf de munte ar fi locul potrivit, dar și-au dat seama că omul poate ajunge acolo. Alt zeu a spus ca fundul oceanului ar fi locul perfect, dar nu era cea mai bună idee. Al treilea zeu a propus să ascundă fericirea în inima fiecărui om, că acolo va fi foarte greu de găsit.

12 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Era odata ca niciodata, intr-un taram indepartat, un manual de limba romana care zicea ca "cea" se scrie impreunat, nu cu liniuta... Sper ca ti-a placut.

| Clasic explică (pentru Thunderstruck):

Ma intrebam cand va aparea cate unu care sa ma corecteze, eu cred ca acel CE-A e pus intr-un context potrivit, depinde de ce profesoara ai avut la scoala happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Clasic):

"Ce-a" se foloseste in propozitii de genul "Ce-a facut Cristi?"."Cea" se foloseste in propozitii de genul "Cea mai buna eleva, cel mai urat copil". Gramatica de gradinita.

| Clasic explică (pentru Thunderstruck):

Hm, nu stiu care dintre noi are dreptate daca ai tu, sanatate, daca am eu numai bine ^^

| Thunderstruck a răspuns (pentru Clasic):

Stiu eu care dintre noi are dreptate, am invatat la gradinita, eu am.

| Irena97 a răspuns:

Ai teme de facut si ti-e lene?happy

| Clasic explică (pentru Irena97):

Um... nu-mi mai fac temele de cand eram in generala, voiam doar sa citesc ceva interesant atata tot ^^

| Irena97 a răspuns:

Uite o nuvela care m-a amuzat, scrisa de DD patrascanu. Nu o vad pe net, ti-o dau sceneta.
http://www.trilulilu.ro/video-divertisment/invingatorul-lui-napoleon

| FartsMaker a răspuns:

Cica era o data o familie normala cu 2 gemeni care aveau ochii rosii.Satenii credeau ca femeia nascuse doi diavoli si pentru asta au vrut s-o spanzure.La spanzuratoare venisera totii oamenii din sat. Femeia nevinovata nu spunea nimic si cand s-o spnzure calaul ea a disparut.Se spune ca a fost ajutata de diavol pentru ca a nascut acei copii.Copii cand au crescut la varsta de 20 de ani nu se mai vazusera de 12 ani de cand au fost furati de catre un om care dorea sa-i vanda unei famili care nu puteau face copii.Ei au fost vanduti unor familii diferite care locuiau in sate diferite.Baiatul ajunsese regele satului, iar fata era o necunoscuta.Cand s-au reintalnit si s-au atins au disparut amandoi si acum se zice ca acel sat a ramas fara rege si a fost vandalizat.In satul in care locuia fata a inceput sa apara boli fatale si cati mai multi hoti din cauza saraciei. Tatal a plecat si nu s-a mai intors.Acea familie a fost numita"Boala Vitala"

| TheBlackEmo a răspuns:

Legenda Fantomei de la miezul noptii

Răspuns utilizator avertizat