| alexrot15 a întrebat:

Ce ati scrie intr-o compunere cu titlul "legenda vietii"? eu n-am nicio idee

5 răspunsuri:
| Mariana155 a răspuns:

Totul despre viata.

| gfy a răspuns:

Cum a inceput viata, spre exemplu? Cum vezi tu viata, documenteaza-te putin, nu e greu.

| Andruska55 a răspuns:

Incepe de la citatu asta: Nu m-am gandit niciodata la felul in care voi muri, dar sa mori in locui cuiv pe care in iubesti pare o idee buna.Nu sunt nimic din ceea ce vreau sa fiu.Nu sunt nimic din ceea ce par a fi.Nu sunt nici apa, nici foc, nici vant, pentru ca m-am nasut fara sa stiu sau prea curand sau prea tarziu, dar m-am resemnat si n-am ramas decat ceea ce sunt.''
Eu il ador sper sa iti fie de folos:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti raspund.dar am gasit ceva bestial pe un blog

Legenda Morţii şi a Vieţii
Posted by Veve

Jan 19

Cu fundul pe trotuar, Moartea stătea şi îşi ascuţea coasa, ridicându-şi uşor privirea în momentul în care prin faţa ei se plimba nestingherită câte-o babă. Atunci, cu privirea concentrată şi cu o pocnitură de degete, făcea ca fiecare babă să cadă fără suflare la picioarele ei.
În spatele ei, ascunsă după nişte boscheţi, Viaţa urmărea cu atenţie întâmplarea şi, la a zecea babă căzută la marginea bordurii, se hotărî să iasă din ascunzătoarea sa şi să riposteze. Cu mers grăbit şi spumegând de furie, Viaţa se îndreptă către Moarte şi, când ajunse în preajma ei, îi trase un şut în capul ei chel şi osos, zburându-i-l câţiva metri mai departe. Luată prin surprindere, Moartea alergă să îşi recupereze ţeasta. Când se întoarse la locul atacului, Viaţa îi urlă în faţă:

-Bagaboanto! Iar umbli ca o bezmetică pe străzi şi căsăpeşti pe cine îţi iese în cale! Ieri, tanti Lenuţa din blocul de vis-a-vis a făcut stop cardiac în timp ce se uita la "Din Dragoste". Azi, moş Vasile s-a intoxicat cu ciupercile nevesti-si şi a dat colţu’. Şi să nu care cumva să crezi că nu am auzit de gripa care s-a abătut peste ţaţa Safta…

Moartea o asculta liniştită şi, după ce termină de montat craniul şi îşi trase gluga peste el, îi răspunse:

-Stimată doamnă. Daţi-mi voie să vă spun câteva lucruri. În primul rând, boagaboantă nu sunt eu, bagaboantă-i mă-ta. În al doilea rând, nu mai fi aşa isterică deoarece, precum bine ştii, sunt Moartea. În al treilea rând, ultimele cercetări pe care le-am efectuat în domeniu relevă faptul că te aflii într-o evidentă descreştere a popularităţii, prin urmare am tot dreptul să căsăpesc pe cine vrea osul meu.

-Imposibil! urlă din nou Viaţa, după care scoase din buzunar un teanc de hârtii, pe care i le azvârli Morţii în faţă. Iată sondajele comandate de mine în urmă cu trei zile. Aici scrie, negru pe alb, că eu, Viaţa, te întrec cu 20 procente!

Moartea adună hârtiile de pe jos şi, după ce le analiză cu atenţie, se adresă din nou Vieţii:

-Ascultă, hoaţo şi corupto, crezi că mă păcăleşti tu cu rahaturile astea? Ia mai du-te-n *******. Nu vezi că nu te mai suportă nimeni? Toţi vor să scape de tine. Priveşte numai la adolescenţii care se aruncă pe geam pentru că s-au săturat de tine. Hai sictir, nesuferito!

În acel moment, Viaţa nu se mai stăpâni şi se năpusti asupra Morţii, ridicând-o şi băgând-o în pământ pană la genunchi. Moartea se ridică, o luă şi ea pe Viaţă şi o băgă în pământ până în gât. Cu ultimele forţe, Viaţa îşi reveni şi odată o luă pe Moarte şi o băgă cu totul în pământ, după care bătători locul. Dar cum Moartea, deşi era Moarte, nu murea, iată că se ridică şi, în loc să o ciufulească din nou pe Viaţă, i se adresă calm:

-În loc să stăm şi să ne batem aici ca proastele, hai mai bine să rezolvăm totul pe cale legală. Să adunăm toate bolile, curabile şi incurabile, sentimentele şi stările de spirit, apoi să le punem să o aleagă pe cea mai şmecheră dintre noi.

-Aşa să fie, răspunse Viaţa, sigură pe ea.

Şi aşa se adunară toate bolile, curabile şi incurabile, sentimentele şi stările de sprit, ca să rezolve odată pentru totdeauna eternul conflict al celor două. Până la apusul soarelui votară toate. Aproape de miezul nopţii, cele două candidate au aflat rezultatul parţial al alegerilor. Acesta a fost acelaşi cu cel indicat de sondajele Vieţii: Viaţa-60%, Moartea-40%.
Fericită din cale-afară, Viaţă se cocoţă pe primul scaun pe care îl zări şi se adresă mulţimii:

-Stimate boli, sentimente şi stări de sprit. ÎMPREUNĂ AM ÎNVINS!

De cealaltă parte, Moartea stătea înconjurată de sora ei, Moartea Clinică şi de Comoţia Cerebrală. Pe chipul ei nu se zărea nicio urmă de dezamăgire. Din contră, dacă te uitai cu atenţie, puteai chiar zări un uşor zâmbet.

A doua zi, stupoare. Moartea a revenit puternic din urmă şi, după numărarea tuturor voturilor, situaţia a arătat în felul următor: Moartea-50.(1)%, Viaţa-49,(9)%. Şocată şi revoltată, Viaţa nu a stat prea mult pe gânduri şi a promis că o va da pe Moarte în judecată. Astfel, ea s-a dus şi a depus două plângeri: una la Poarta Raiului, alta la Porţile Iadului. Răspunsul a fost însă negativ din ambele părţi. Porţile Iadului au răspuns că nu pot decide în defavoarea candidatului susţinut de ei, în timp ce Poarta Raiului a declarat că Moartea este membru important al Mişcării Iminentei Apocalipse, prin urmare nu va hotărî nevalidarea rezultatelor alegerilor din pricina ifoselor Vieţii.

Astfel Moartea câştigă în faţa Vieţii şi aşa se face că, în vremurile noastre, încălzirea globală îşi face de cap, gripa porcină umblă ca la ea acasă, iar rata mortalităţii din majoritatea ţărilor lumii o depăşeşte pe cea a natalităţii

| ioana_2930 a răspuns:

As scrie despre un lucru o fiinta care isi povesteste cursul vietii altcuiva. ex:
-tu si un rau
-tu si o fiinta care a avut viata plina de peripetii de exemplu. te-am ajutat? sper ca da...