| Laura162 a întrebat:

Se apropie ziua de nastere a surorii mele si as vrea sa-i fac cadou o tableta grafica. Arta digitala e atat o pasiune, cat si o sursa de venit, deci ar trebui sa fie ceva de calitate si bunicica si pentru profesionisti.

Ce model imi recomandati? Avantaje/dezavantaje? Cele mai populare par sa fie Wacom si XP-Pen - e ceva de capul lor? (Puteti recomanda si altele, nu sunt fixata pe ele.) Am vazut cateva modele care vin cu ArtRage Lite la pachet - e bun de ceva? Ce alte soft-uri sunt compatibile si care e mai ok? Mentionez ca pana acum a folosit doar Photoshop (mai multe versiuni) si Gimp.

Sfaturi aditionale sunt bine-venite.

Buget: preferabil pana in 700 lei; maxim 1000 lei (cu cateva sacrificii).

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Mai exista un brand, ce se bate cu XP-Pen>>>
Huion.

Wacom sunt cele mai bune, dar cu doar 700-800 RON nu o sa gasesti mare lucru (ca sa intelegi ce spun, compara punctele de presiune si rezolutia unei tablete Wacom de 800 RON cu a concurentei.

Daca ar fi dupa mine, as lua XP-PEN Deco Pro M, roata aceea dubla e foarte de ajutor.

https://www.storexppen.eu/buy/5.html

Din pacate m-am zgarcit si am luat doar Deco 01 v2.
E foarte ok si ea, are precizie buna, constructia e de calitate, insa ce ma deranjeaza pe mine e ca nu pot atribui chiar orice comanda din program acelor 8 butoane de pe tableta, sau celor 2 de pe stylus.
Mai bine as fi ales Huion.

In orice caz, nu lua nimic
cu mai putin de 8192 puncte de presiune,
rezolutie mai mica de 5080,
acuratete mai slaba de 0. 01inch
si Report Rate Speed (RPS) mai mic de 266
(cunoscut si ca Data transfer rate)

La Deco 01v2 am primit 8 capete de schimb, manusa, folie de protectie.

https://store.huion.com/collections/pen-tablet

La Huion uita-te dupa (poti filtra in partea stanga)
Medium si Large
Battery-free pen
Taste 6-10 si > de 10
Tilt Recognition Yes (60 grade)
Pressure Levels 8192
Android support daca vrea...
si wireless sau cu fir dupa dorinta (eu prefer cu fir)

Inspiroy H1060P imi place mie cel mai mult, dar nici Q11K v2
si WH1409 v2 nu sunt deloc de trecut cu vederea

Mai ales ultima
https://store.huion.com/products/inspiroy-wh1409-v2

La Huion din cate am vazut, manusa sau folia de protectie sunt exclusiv accesorii separate.

Ca soft, in afara de Photoshop, ar mai fi vreo 3 pe care le-am testat si imi plac fie functiile, fie usurinta de folosire:
SketchBook (gratuit)
Krita (gratuit)
Corel Painter

Eu am Affinity Photo cumparat (echivalent Photoshop, doar ca MULT mai ieftin), insa nu-mi place atat de mult pe partea de pictura, il folosesc exclusiv pentru editare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai strînge bani ai prea putini si de banii ăstia gasesti lucruri ieftine si proaste chiar daca sunt noi, mai bine i dai bani sorei tale sa i si cumpere ea ce vrea decat sa arunci banii pe o tabletă cu care ea nu poate face nimic ca nu este performantă.

| Laura162 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cam cat ar costa una performanta?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Laura162):

1200,1500 lei

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Wacom e de incredere, insa cu Xp-pen ii cam la ghici.