| miauu a întrebat:

Sfiintenia este posibilitatea reala s-au ideala pentru omul contemporan?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sfintenia este mai moderna decat noi toti la un loc. Caci apartine unui Dumnezeu care a facut cerurile si pamantul si care din vesnicie ne-a conceput si ne asteapta pe toti, in vesnicia Sa. Ea devine un ideal atunci cand nu este de atins, cand nici macar nu pune omul problema acestei sfintenii. Eu am o parere. Dumnezeu, de-a lungul intregului Vechi Testament, a tot incercat sa ne transmita mesaje si sa ne avertizeze. Cand a constatat ca totusi omenirea nu il asculta, atunci Dumnezeu a avut ultimul Sau cuvant. Si acesta a fost Fiul Sau. Ultimul avertisment. Desigur ca noi nu vom putea fi niciodata neprihaniti. Desigur ca noi nu vom fi niciodata ca El. Dar scara de valori exista. Trebuie doar sa urcam pe ea. De aceea totul este real. Trebuie sa cerem si ni se va da, sa batem si ni se va deschide, sa speram si ni se va indeplini. Si, mai mult ca toate, trebuie sa fim constienti ca avem un Creator mai modern decat ne-am fi inchipuit vreodata.

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Oare?

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca amandoua. Totul depinde de tine. Eu cunosc un baiat care s-ar incadra. Si nu incercati sa imi spuneti ca e aberatie pentru ca eu il cunosc foarte bine.

| moodyblues a răspuns:

Deci, nu e destul ca omul sa devina Sfant ci trebuie ca si sfantul sa devina om. cel putin asa vad eu perfectiunea lucrurilor

| teonamaria a răspuns:

Eu zic ideala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt canonizati tot de oameni.Stiu ca intr-o vreme se vorbea de canonizarea lui Michael Jackson, nu stiu ce s-a intamplat mai departe.Hai sa o sanctificam si noi pe Alina Plugaru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfintenia nu cred., dar mantuirea sufletului din robia pacatului si a mortii si intrarea in viata vesnica, este posibila omului contemporan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfintenia a avut mereu aceleasi cai pentru toti oamenii indiferent de epoca.

| demonangel37 a răspuns:

Sincer este si reala dar si ideala pentru omul contemporan

| Cosmina_2740 a răspuns:

Am o alta parere: oamenii nu mai cred in chestii "sfinte" pentru ca aparent nu mai exista, insa daca facem un test si pe unul dintre noi l-am pune sa aleaga dintr-o scara de valori si i-am pune toate filozofiile pe tava, tot credinta ar alege-o, dar parca mai lipseste ceva : alegem moralitatea, dar ne deranjeaza ca e facuta de Dumnezeu! face-ti acest test unui "smecheras", o sa vedeti ca nu are nimic contra moralitatii, ci contra celui care a facut-o...cam asa stau lucrurile! oamenii nu mai realizeaza ca cei mari si tari mor langa drum, intr-un accindent, iar Sfintilor li s-au facut biserici! Pace!