| anonim_4396 a întrebat:

Care este legatura intre omul contemporan si sacralitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ceea ce intelege fiecare prin sacralitate. Din pacate sunt multi care interpreteaza sacrul dupa bunul plac si il fac lege prin puterea pe care le-o confera pozitia sociala si implicit banii pe care ii detin. In mare, asi spune ca sacrul, in acceptiunea biblica este foarte putin respectat in aceste vremuri. Religia ( re + ligare = a relua legatura, a se "re-lega" de D-ZEU) este putin practicata cu adevarat. In plus, inclusiv ideea de dumnezeu este relativa, acesta fiind o divinitate careia ii acorzi direct sau indirect, prin viata ta traita, "inchinarea". dumnezeu (am scris cu litera mica pentru a face distinctia intre adevaratul si unicul D-ZEU si dumnezeii, idolii oamenilor) astazi este banul, sexul sau alte lucruri murdare.

| fiestaatime a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc...am priceput cum sta treaba intre omul din zilele noastre si sacralitate big grin

3 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Omul contemporan are datoria sa stearga pe jos cu aberatiile "sacre" ale inaintasilor si sa le inlocuiasca repede si pe toate planurile cu ratiunea pura.

| AlexandraS a răspuns:

Buna,am un raspuns pentru intrebarea ta.Omul modern are o datorie incomensurabila in acest secol in care sacralitatea nu mai traieste in sufletul nostru, nici macar ca si ideal.Insa sacrul este in fiecare, este o parte latenta inca nedescoperita.Materialismul distruge sacrul, insa noi ca si oamenii moderni cum am mai spus avem misiundea de a regasi in noi tot ce este divin si sacru.