| DanionM a întrebat:

"Creştin este cel ce Îl imită pe Hristos: în cuvinte, în fapte, în gândire." (-Ioan Scărarul-)

Mai poate omul contemporan să-L imite pe Hristos în gândire?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Omul contemporan are nevoie și de modele de comportament creștin adaptat, vremurilor noastre.

Să salvăm ce se mai poate salva, fără amenințări brutale și inchizitorii cu iadul, care nu fac decât să îndepărteze credincioșii și să anuleze mesajul lui Hristos care vine pentru păcătoșii din toate vremurile.

Modele care să ne ferească atât de ușurința în tratarea manifestării de credință cât și de executarea habotnică a perceptelor.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, pentru ca Hristos era analfabet si lipsit de educatie.

| M25M a răspuns:

Poate doar unii budisti.

| reihiuke a răspuns:

Bineinteles. Poate crezi ca a inimta in gandire este cel mai greu, dar de fapt, asta e cel mai usor. Daca nu poti nici macar in gandire, nu o sa poti nicaieri

| ManStrong a răspuns:

Cind spui Hristos te gindesti la Isus sau la altcineva?
Ca Isus oricum nu era crestin si nici nu auzise de crestinism.
Crestinismul a fost inventat muult mai tirziu, dupa moartea lui Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| beligan a răspuns:

Iisus a spus ca imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul nostru!
Multi dintre noi (dupa invataturile bisericesti) il cautam pe Dumnezeu in afara noastra, prin ritualuri, dogme, popi, pastori.
A spus cumva Iisus acest lucru?

| Rebekka97 a răspuns:

Hmmm...nu cred. Poate doar bunicamea.

| Stoica_Daniela_1978 a răspuns:

nimeni nu poate sa il imita pe Hristos in nimic, el este unic.
Poate doar sa ii urmeze exemplul.