| ilinca29ilinca29 a întrebat:

Spuneti-mi si mie toata imbracamintea arabeasca de afara si din casa plsss funda mare

Răspuns Câştigător
| AndRa003L a răspuns:

.Ele nu parasec casa sub nici o forma daca nu au acoperit capul cu un val.Atat timp cat sunt in casa ele poarta ceva mai lejer sub forma unor rochii lungi si largi,avand capul descoperit doar in preajma sotului,al copiilor si in fata rudelor extrem de apropiate(tata,mama); in rest, oricine ar fi in casa chiar si pentru cateva secunde ele isi acopera capul cu valul. Hainele femeilor musulmane evidentiaza caracterul si personalitatea fiecareia dintre ele.Un subiect comnun dintre religia musulmana si cea ortadoxa este modul cum o femeie trebuie sa intre in casa Domnului(moscheie sau biserica-depinde de caz). Ambele religii sustin ca femeia trebuie sa intre in casa Domnului imbracata decent, modest si neaparat sa aiba capul acoperit.Atunci cand intri intr-un Lacas Sfant,indiferent din ce religie faci parte trebuie sa dai dovada de smerenie, cainta, reverenta si alte sentimente pe care prezenta lui Dumnezeu ar trebui ar trebui sa ti le starneasca in suflet.Atat din Coran cat si din Sf.Scriptura reiese ca „podoaba femeii nu trebuie sa fie cea din afara(impletirea parului, podoabe din aur si imbracarea hainelor scumpe)ci sa fie omul cel tainic al inimii intru nestricacioasa podoaba a duhului bland si linistit, care este de mare pret inaintea lui Dumnezeu!” Ea nu este supusa barbatului ci doar lui Allah, si are dreptul sa-l infrunte pe sotul sau tatal pe sau(asta in cazuri extereme cand este maltratata sau cand sotul nu mai este capabil sa ii ofere o viata decenta).

Femeile poarta hainele in functie de locul in care merg...fiind foarte bine delimitate aceaste categorii. Materialele din care sunt fabricate aceste voaluri si rochii lungi sunt materiale usoare, subtiri dar in nici un caz transparente! Ca materiale de baza sunt folosite inul si bumbacul. Culorile sunt o combinatie bogata de albastru marin, rosu, verde, auriu, galben, purpuriu si nu numai.

In urma cunostintelor aprofundate de mine am reusit sa decopar o mica parte din taina hainelor purta