| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva sa descifreze ce scie aici? Este chirilica
https://imgur.com/FBnAnMi

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Din ce mănăstire l-ai luat? laughing
Nu-mi dau seama de unele litere ca e scris în stilul ala.
Ori e scris mai vechi ca ultimele litere nu par din alfabetul chirilic.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Poza este foarte neclară, abia pot citi. Poți face o poză de la distanță, te rog?

| MuCelMic a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Am schimbat poza, mai bine de atat nu se poate

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MuCelMic):

Am uitat ce-s ultimele 2 litere, dar fără ele ar fi "triletstăuiș..."

| floresdemayo a răspuns (pentru MuCelMic):

Tu ai pus intrebarea?
E in slavonă bisericească veche, inseamna "triletstvuyushchaya" (т р и л ε т с т в ɣ ю щ д ѧ), in traducere ar fi ceva "Triplet", probabil se referă la Sfânta Treime. Există și o icoana pictată cu aceasta denumire, care infatiseaza pe Maica Domnului https://charivna-mit.com/......chaya-quot

Întreabă și tu un prof universitar, de la Departamentului de Istorie antică şi Arheologie/ istoria Artei. Și s-ar putea să îți dă detalii mai multe.

| yungandreigawd a răspuns:

Triletstvuiusaia, ceva in genul ar trebui sa insemne.

| MuCelMic a răspuns (pentru yungandreigawd):

De asta m-am prins si eu! traducerea, ce inseamna in lb. romana ma intereseaza!