| PerjuCristina1971 a întrebat:

Stie cineva un proverb,citat, poezie despre incalcarea drepturilor copilului?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Bătaia e ruptă din rai- proverb.
Așa îmi spunea tătăl meu cînd eram copil și mă bătea.

| anad a răspuns:

"Orice copil care se culca flamând reprezinta un doliu pentru conditia umana." (Vasile Ghica)
"Copiii străzii nu ajung şi pe strada copilăriei." N. Petrescu

| patronladurex a răspuns:

Ncalcari ale art. 23, alineatul 2 din Legea nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului ar fi:

- interzicerea accesului la surse esentiale de informatii sau prohibitia informatiei fata de copil prin ascunderea drepturilor si libertatilor sale

- refuzul si excluziunea informatiilor fundamentale si principiale generale fata de copil FUnda?