| BUBULINA a întrebat:

Vreau si eu o poezie, un fragment, o mel, un citat, un proverb... de incurajare, de speranta, de rabdare, de bine...

Răspuns Câştigător
| cioko19 a răspuns:

Buna!

INCURAJARE
Ai castigat pe drept examenul vietii,
Te-ai bucurat sa lupti, sa faci si mult si bine,
Nu ti-ai precupetit elanul tineretii
Si multi din preajma ta s-au bucurat de tine!

Dar astazi te vad trista, caci ai uitat, se pare
Zicala batraneasca si plina de-adevar
Ca nu pomii nevolnici se scutura mai tare
Ci nucul cel mai rodnic si incarcatul mar...

Sunt unii care sapa si rod pe dedesubt,
Dar nu-i uita pe ceilalti ce tot te vor iubi
Oricat si-orice vei face, fie putin, sau mult,
De ti se-nchide-o usa, o alta s-o ivi...

Sa nu-ti faci din tristete o scara de matasa,
Acest pamant se-nvarte si totu-i trecator...
Cei dragi acum te-asteapta sa fii mai mult acasa,
Tu lasa-te iubita si fii mai mult a lor...

Nu exista pentru om decat 3 evenimente: Nasterea, Vietuirea si Moartea...
Nu simte cand se naste, sufera ca trebuie sa moara si UITA sa traiasca!

Sa ai curajul sa spui da!
Sa ai curajul sa spui nu!
Si-n fiecare clipa grea
Sa fi mereu acelasi tu!
Sa stii sa crezi cand altii te inseala!
Sa te ridici cand altii te doboara!
Sa poti pastra ce altii vor sa alunge!
Sa stii sa razi cand sufletul iti plange!
Si cald tu sa ramai, chiar daca afara ninge!
Aceasta-i arta de a invinge!

La ce foloseste frumusetea fara inteligenta, banii fara fericire, zambetul fara sentimente, viata fara tine?

Nu plange ca s-a terminat, zambeste ca s-a petrecut!
Tot ce se petrece are un anumit sens!

Viata este ca o clepsidra, odata intoarsa timpul se scurge in favoarea lui, iar tu ca un simplu trecator prin viata, traieste acea zi ca si cand ar fi prima zi din viata ta!

Te poti simti singur, trist, dar niciodata invins. Poti pierde, poti gresi, poti suferi, dar nu te gandi sa abandonezi. Aminteste-ti atunci ca esti puternic, ca sunt lucruri pe care nimeni nu le poate face mai bine decat tine. Priveste viata cu ochi de invingator!

Nu uita ca esti o fiinta deosebita, ca esti unica.
Nu cauta sa fii ca altii, incearca sa fii ceea ce poti fi tu.
Nu-i asculta pe cei care-ti contesta deciziile.
Mergi pe drumul pe care l-ai ales si nu privi inapoi cu regret.
Trebuie sa-ti asumi riscuri pentru a-ti indeplini visele.
Adu-ti aminte ca este mereu timp sa schimbi drumurile in viata.
Acorda-ti timpul necesar pentru a-ti da seama ce vrei cu adevarat.
In fiecare greseala vei invata lectii importante.
Fii multumita de felul in care esti.

Ai curaj! Sterge-ti ochii! Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus.

Traieste-ti viata in asa fel incat sa nu regreti nici o zi care s-a scurs!

Cineva a zis odata:
Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani.
Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi.
Danseaza ca si cand nimeni nu te vede.
Canta de parca nu te-ar auzi nimeni.
Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe Pamant...

Nu inceta sa speri intr-o viata linistita, frumoasa, cu bucurii si sanatate! Viata e frumoasa atunci cand stii sa ti-o faci frumoasa!

Zambetul dureaza doar o clipa, dar amintirea lui o viata intreaga!

Daca ai ce pune pe masa, cu ce sa te imbraci si un acoperis deasupra capului, esti mai bogat cu 75% din lumea asta.
Daca te-ai trezit in dimineata asta sanatos, esti mai binecuvantat decat milioane de oameni care nu vor supravietui saptamana asta.
Daca poti merge la biserica fara teama hartuirii, arestarii sau a mortii..., esti mai binecuvantat decat trei miliarde de oameni din lumea intreaga.
Daca parintii tai sunt inca in viata, esti printre din ce mai fericiti.
Daca iti poti pastra zambetul pe fata si poti fi intr-adevar recunoscator, esti binecuvantat pentru ca majoritatea pot dar nu o fac.
Daca poti tine pe cineva de mana, daca poti imbratisa sau doar atinge pe uma, esti binecuvantat pentru ca poti oferi o atingere tamaduitoare.
Daca poti citi acest mesaj ai primit o dubla cuvantare aceea ca cineva s-a gandit la tine, si in plus... esti mai binecuvantat decat peste doua miliarde de oamenii care nu stiu sa citeasca.
Sa ai o zi buna, numarat-ti binecuvantarile si spune-le si celor din jur cat de binecuvantati suntem cu totii.

http://www.fisierulmeu.ro/42WPZ5A39XBA/Laura-Stoica-Nu-i-Nimic-mp3.html

Hai Bubu! Capu' sus!

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Cand celalalt te pune la zid sa-i zambesti si poate ca gloantele vor trece pe langa inima " (Ionut Caragea -Dictionarul suferintei )

| Gregory a răspuns:

Bună! Îţi recomad cu drag următoarele cuvinte:
«Oamenii sunt adesea neînţelegători, iraţionali şi egoişti...
Iartă-i, oricum!
Dacă eşti bun/ă, oamenii te pot acuza de egoism şi intenţii ascunse...
Fii bun/ă, oricum!
Dacă ai succes poţi câstiga prieteni falşi şi duşmani adevăraţi...
Caută succesul, oricum!
Dacă eşti cinstit/ă şi sincer/ă, oamenii te pot înşela...
Fii cinstit/ă şi sincer/ă, oricum!
Ceea ce construieşti în ani, alţii pot dărâma într-o zi...
Construieşte, oricum!
Dacă găseşti liniştea şi fericirea, oamenii pot fi geloşi...
Fii liniştit/ă şi fericit/ă, oricum!
Binele pe care îl faci azi, oamenii îl vor uita mâine...
Fă bine, oricum!
Dă-i lumii tot ce ai mai bun şi poate nu va fi niciodată de ajuns...
Dă-i lumii tot ce ai mai bun, oricum!
La urma urmei, ce este între tine şi DUMNEZEU...
N-a fost niciodată între tine şi ei, oricum!» ― MAICA TEREZA (Agnes Gonxha Bojaxhiu).
Numai bine happy

| alightinthedark a răspuns:

Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Biblia - Isaia 41:10) "Tu ai un instinct innăscut care tânjeste după nemurire. Aceasta pentru că Dumnezeu te-a conceput după imaginea Lui, ca să trăiesti vesnic!"
"Timpul tău pe pământ este doar o mică paranteză în eternitate!"(Sir Thomas Browne)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăieşte-ţi viaţa acum! Şi nu uita să fii fericit(ă)