| gabi11000 a întrebat:

Stiti vreo tehnica moderna de scris pe piatra naturala, practic daca se foloseste vreo solutie sau ce substanta se foloseste pentru a scrie pe o piatra fasonata? Si daca exista o substanta destul de puternica care sa lipeasa doua placi de piatra fasonata destul de puternic.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Pentru lipitul plăcilor de marmură aș folosi
SUDURĂ CHIMICĂ
mergi la materiale de construcții și spune-le că vrei să bagi niște dibluri in niște bucăti de marmură și că îți trebuie lipiciul acela care se cheamă SUDURĂ CHIMICĂ
este un fel de super glue de 1000 de ori mai puternic de cât super glue
si oricum eu ti-aș recomanda să filetezi ambele bucăți de marmură pe interior cu un tarod
apoi sa le folosești ca și când ar fi două piulițe și sa bagi intre ele un surub gros de 20 mm
care sa se infileteze pentru ca sa nu ai surprize
plus fatpul că dai cu lipiciul asta
sudura chimica
Succesuri!

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Eu fac service-ul la echipamente care fabrică din marmură piatra diamant sau ce material ii pui coronițe dentare
așa că există o idee super jmechera

să îți cumperi un CNC de preferat cnc CAD CAM

dar daca nu ai 40 000 euro de investit cumpără și tu ce cnc iti permiți si gata asata e tot

| zilog a răspuns:

Mai am o idee
fă rost de acid azotic
ăsta corodează tot și găurește tot dacă scapi o picătură pe tine se duce de îțî dă gaură în os

foloseste ochelari

si foloseste ustensile din sticlă
fă șaboane să nu curgă acidul si dă cu acid pe unde vrei să prindă vopseaua

apoi speli cu sodă caustică zona respectivă unde ai dat cu acid
dar peste 4 ore
vezi că sar stropi caustici

si apoi speli cu apa

apoi dai cu vopsea pe surpafata unde a fost imprealabil acidul
si vopseaua pentru jenti pentru gentile auto
pentru Autoturisme prinde pe suprafata corodată de câtre acid

si rămâne lipită acolo
apoi iai un spray cu lac tot pentru gentile auto si gata dai si cu spray cu lac si nu se mai ia vopseaua de acolo

| danbnz a răspuns:

De scris nu stiu dar de lipit asta e fantastic:
https://www.leroymerlin.ro/......0-ml/19820
Am lipit o placa de marmura de 5 kg pe un monument funerar, pe verticala, fara probleme... exact ca in video asta:
https://www.youtube.com/watch?v=mcE1A5KTrss&list=LL&index=62