| Lore9999 a întrebat:

Sunt pasionata de pictura, imi puteti da si mie cateva idei de picturi?[Cine da cele mai multe idei primeste{Funda}]

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Depinde ce numești a picta și cât de corect știi să desenezi.
Poți face compoziții istorice, compoziții cu oameni și animale, compoziții pe teme religioase, poți face compoziții gen : Miorița, legenda Meșterului Manole, etc.
Poți să îți faci autoportrete, portretele oamenilor pe care îi cunoști, peisaje, naturi statice, flori, animale, șamd, nu am mai auzit de lipsă de idei la pictori, sunt foarte mulți care nu știu să le realizeze, asta este altă treabă.
Te poți inspira după pictorii muraliști mexicani, dar să desenezi mai corect, decât ăia.
Poți face copii grafică // alb -negru, după desene și tablouri celebre, în principal din renașterea italiană, spre a îți îmbunătății desenul.
Câte nu se pot face, numai să vrei să le faci.

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pentru că culorile de tempera, ulei, acrilice, pastel etc. sunt scumpe în primul rând să îți îmbunătățești desenul.
Hârtia, cărbunele și niște crete albe și colorate sunt mai ieftine, oricum.
Până ajungi să desenezi ca Michelangelo sau ca Rafael.
Și atunci colorezi niște picturi corect desenate, și nu strici culori scumpe, pe desene, care nu sunt corecte.
Cauți la bibliotecă 2 cărți: " vid și plin în pictura chinezească", și primul volum din tratatul de sculptură de Constantin Baraschi și de acolo înveți capitolele cu anatomia artistică și cu desenul, sau cauți cartea de anatomie artistică de Gh.Ghițescu are 3 volume, sau altă carte de anatomie artistică.
Să citești tot ce găsești despre pictura murală, /pe ziduri/ pe pereți și despre fresca adevărată, că asta va fi pictura de viitor, nu pictura de șevalet.

| MMihai a răspuns:

Pentru pictură murală trebuie să știi și perspectivă și anatomie artistică animalieră, teoria compoziției în pictura murală, trebuie să cunoști mai multe.
Cele mai ieftine moduri de a colora sunt tușurile colorate /, crenelurile colorate și acuarelele și evident culorile pentru frescă.
Fresca este cea mai rezistentă tehnică plastică alături de encaustică, dar au fost pierdute secretele picturii în encaustică.
Frescele de la Pompei se păstrează și acum.
Capela Sixtină a fost pictată în frescă.
Bisericile din Nordul Moldovei au fost pictate în frescă și rezistă afară în soare, în ploaie și în vânt și de sute de ani, și zici că au fost pictate recent.

| Razvan4414 a răspuns:

Un tablou de iarma primavara.Te poti inspira de pe site-ul asta www.desenatorii.ro si intrii la galerie. Sper ca te-am ajutat Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| DolsePapusik a răspuns:

Poti picta : O mare in ea delfini si apusul de soare sau rasaritul, o alta idee tot aceasta dar fara delfini happy. 2. Faci o mica insula cu 3 palmieri apoi pictezi apa ai grija va trebui sa faci un soare mare.

| Deeyutza12 a răspuns:

Buna lory, si eu sunt pasionata de arta deci asi spune sa desenezi un peisaj de iarna; o padure, animeuri. Funda?:*App pentru tabloul de iarna gasesti pe winter wallpapers:*

| ElGreco a răspuns:

Depinde şi ce stil ai tu de a desena. Ce spui de picturile lui Salvador Dali? Mie îmi plac, ai putea căuta imagini pe google să vezi cum desenează.hee hee