| 1455823 a întrebat:

Știți vreun aparat foto dslr oarecum bun pentru portrete și pentru începători până în 1600 de lei?

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Daca as fi in locul tau m-as uita pe piata second hand, ca recomandari(sh):
D3300+35mm f 1.8G
D90+50mm f1.8D(este un obiectiv ce se foloseste de motorul de focus din aparat, putin mai vechi, dar isi face foarte bine treaba il gasesti nou pe la 600Ron, vezi ca D3300 duce lipsa acestui motor de aceea nici nu l-am recomandat) sau 35mm f1.8G
600D-750D+50mm f1.8 STM sau II
60D+50mm f1.8 STM sau II

Sau daca doresti ceva nou gasesti pe www.e-infin.com la preturi destul de bune (personal m-as uita spre un D3500 sau 200D daca e vorba de ceva nou, sau in cazul in care aduce in stock acel D3400 la super pret cumpara-l fara sa te gandesti a doua oara)

Gasesti anunturi pentru DSLR/Mirrorless multe pe grupul F64 de pe Facebook, poti sa intri si sa te interesezi pentru aparatura SECOND HAND

Daca as fi in locul tau m-as uita in primul rand dupa acel D3400 nou, si am recomandat doar obiective prime deoarece ai specificat ca doresti sa faci portrete, iar daca vrei sa investesti doar 900Ron mergi pe D90+50mm f 1.8 o optiune extrem de buna si foarte ieftina SH(cum am spus sunt foarte multe oferte pe grupul de Facebook F64)
Si inca ceva acel D90 a fost primul DSLR ce filmeaza de la Nikon deci sa nu ai asteptari video este limitat la 10minute, celalte se descurca onorabil(Doar 200D are Dual Pixel AF daca nu gresesc), iar ca performanta este decent vreau sa imi achizitionez unul foarte curand