| anonim_4396 a întrebat:

Unde as putea vinde o statueta din fildes? sunt din bucuresti.

Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Ia legatura cu o casa de licitatii.ai; casa de licitatii Alis, Goldart, Pogany.in plus poti incerca la galeriile de arta.sunt o gramada in Bucuresti.

| Zartbitter a răspuns:

Cel mai sigur pe Okazii.ro
În București sunt câteva târguri de antichități, de obicei organizate în weekenduri, unde ai putea discuta cu cei care vând pe-acolo să te îndrume/ajute. Târgurile au loc pe B-dul Kiseleff, în Parcul Tineretului, la The ARK, la Palatul Șuțu și uneori în pasajul de la Universitate. Caută prin revistele de timp liber (24 fun, Șapte seri etc.) ce târguri de antichități sau de colecționari se întâmplă prin București.
Apoi mergi și întreabă-i pe cei care vând cum să procedezi mai bine.
Sfatul meu este să nu te duci la ghișee de amanet pentru că e foarte probabil că te vor păcăli.

| Zartbitter a răspuns:

Îmi pare rău, nu-ți pot da mai multe detalii pentru că nu am. Într-adevăr, o casă de licitații de poate ajuta. Singura sugestie pe care ți-o pot da este să nu acționezi de niciun fel până nu strângi păreri de la un minim de 3 persoane / instituții. Ca să-ți fie mai simplu, fă un set de fotografii (5-10) din unghiuri diferite și cu câteva detalii (nu cu telefonul mobil), tipărește-le, strânge cât mai multe informații despre statuetă (proveniență, vârstă etc.), fă-ți un fel de dosar și du-te cu el pe la casele de licitații pe care le găsești. Cei de acolo sigur te vor îndruma dacă ai ceva valoros la îndemână. Dar, repet, nu te opri la primul. Strânge cât mai multe păreri și apoi ia o decizie.

| auryca1 a răspuns:

Salut, o astfel de statueta din fildes o poti vinde cel mai rapid pe OKazii.ro. Am o colectie de obiecte de fildes, si pot sa-ti spun ca o astfel de piesa se vinde cu preturi de 2-10 Euro/gram. Pe e-bay s-a interzis pentru protejarea speciei de elefanti, vanzarea de obiecte de fildes cu o vechime mai mica de 100 ani. Ca sa faci o vanzare buna pe OKazii trebuie sa pui 7-8 poze si o descriere cat mai atragatoare (concurenta e mare). O ai buna! A.P.

| Mihai_Niculae_1970 a răspuns:

Nu cred ca ai putea sa gasesti in Bucuresti sau in Romania dar daca gasesti s-ar putea sa nu gasesti la pretul corect