| Sory a întrebat:

Unde s-a nascut Ion Luca Caragiale?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

In satul Haimanale(azi I.L.Caragiale) de langa Ploiesti.

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ion Luca Caragiale s-a născut în ziua de 1 februarie 1852, în satul Haimanale, care-i poartă astăzi numele, fiind primul născut al lui Luca Caragiale şi al Ecaterinei

| cotzobel a răspuns:

Eu am gasit satul haimanale( azi I L CARAGIALE) judetul prahova.las aici "dovada":)http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Luca_Caragiale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haimanale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haimanale, si nu e langa Ploiesti...ci langa Moreni, Dambovita! Referitor la distanta fata de Ploiesti...aceeasi distanta este si pana la Targoviste.Este aproximativ la jumatatea distantei dintre cele doua orase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haimanale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In satul Haimanale, acum comuna I. L. Caragiale, langa Moreni, jud. Dambovita. unde stau eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destepti multi p-aici. caragiale [comuna] nu e din prohova, ci din dambovita