| drak a întrebat:

Va rog dati-mi si mie un fragment care apartine stilului beletristic

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca vrei un fragment, fie si spre a ne amuza mai mult decat spre a ne documenta, iti redau un fragment din filosofia unei pisici scrisa de un chinez, pre numele sau Zuang Zi:"Stau si ma uit pe fereastra, din locul meu confortabil si vad mii de oameni muncind din greu in soarele toropitor.sa construiasca un fel de cuburi mari.Si cu toate aceste realizari, nu par a fi mai fericiti sau mai multumiti. Oare cand vor invata de la noi ca fericirea trebuie cautata in lucrurile simple, cum ar fi o cutie de lemn, si ca masura reala a succesului depinde de cat de mult dormi intr-o zi?"
Desi pare filosofic, textul este, totusi, beletristic!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E de ajuns sa deschizi orice roman ai in casa! Sau, n-ai? Cartea de Telefon si Mersul Trenurilor nu se pun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tu acela...happy