| liviu34 a întrebat:

Va rog imi spuneti care este raza cercului circumscris unui triunghi dau funda.

Răspuns Câştigător
| thevilake a răspuns:

Raza este pi r patrat?
Tu raspunzi ca sa te aflii in treaba? Pi r Patrat inseamna 3.14 x raza x raza.
Nu mai scrieti prostii ca va cred altii.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pt.Thevilake...
Nu raza ci aria este pi r pătrat.

Un cerc circumscris unui triunghi este acel cerc pe a cărui circumferință se află toate cele trei vîrfuri ale unui triunghi.
Reciproc, triunghiurile înscrise într-un cerc au toate vîrfurile pe cerc și pot fi oarecare, isoscele, echilaterale sau dreptunghice.
În consecință, raza cercului circumscris depinde de toate datele și dimensiunile pe care le are respectivul triunghi.
Nu există o formulă specială de aflare a acesteia.
Numai în cazul triunghiului dreptunghic se poate spune că raza este jumătatea ipotenuzei.Asta deoarece orice triunghi dreptunghic înscris într-un cerc are, în mod obligatoriu, ipotenuza drept diametrul cercului.
Iar la triunghiul echilateral, în mod obligatoriu, centrul cercului este ortocentrul triunghiului, care ortocentru se află la intersecția înălțimilor triunghiului. Funcție de datele pe care le ai despre laturile acestor triunghiuri se poate calcula raza cercurilor respective.

| thevilake a răspuns (pentru corolav):

Invata sa citesti inteligentule happy

| thevilake a răspuns (pentru corolav):

"Raza este pi r patrat?
Tu raspunzi ca sa te aflii in treaba? Pi r Patrat inseamna 3.14 x raza x raza.
Nu mai scrieti prostii ca va cred altii."
Din nou. INVATA SA CITESTI. Am spus eu ca raza este Pi R patrat?
Nu. Din contra, am explicat ca acel R este raza si ca este imposibil ca pi R patrat = R. Dar de ce sa citeasca copilul si sa nu dea el un copy paste?